SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Najostrejší obraz jadra Mliečnej dráhy: Čo sa nachádza v blízkosti čiernej diery?

Vedci zachytili doteraz najostrejší obraz jadra Mliečnej dráhy. Čo sa nachádza v regióne okolo supermasívnej čiernej diery, Sagittarius A*?

Astronómom sa podarilo zachytiť najostrejší záber centra našej galaxie, Mliečnej dráhy. Vďaka tomuto záberu dokážu odhadnúť hmotnosť supermasívnej čiernej diery, Sagittarius A*, ktorá sa v tomto regióne nachádza, píše portál Live Science.

Pozorovania boli vyhotovené v observatóriu European Southern Observatory za pomoci interferometra teleskopu VLT. Astronómovia objavili novú, doteraz nepoznanú hviezdu, ktorá obieha blízko čiernej diery v jadre našej galaxie. Very Large Telescope je najmodernejším teleskopom na svete. Pozostáva zo štyroch hlavných teleskopov, s priemerom viac ako osem metrov a štyroch vedľajších teleskopov, ktoré majú priemer takmer dva metre. Tento teleskop dokáže zachytiť objekty 4-miliardkrát tmavšie, než je schopné vidieť ľudské oko.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Interferometria je proces spracovania obrazu umožňujúci vedcom spojiť svetlo zachytené 4 hlavnými teleskopmi do jedného obrazu. Používa sa už niekoľko rokov. Astronómovia tvrdia, že obraz jadra našej galaxie je 20-násobne ostrejší než obraz, zachytený jedným teleskopom.

„Sme naozaj zaskočení tým koľko hviezd sa v okolí čiernej diery nachádza,“ vyjadrila sa Julia Stadler, výskumníčka z Max Planck Institute.

Objav hviezd v okolí čiernej diery umožní vedcom bližšie popísať jej vlastnosti. Sagittarius A* nevyžaruje žiadne svetlo, čo znamená, že priamo našu supermasívnu čiernu dieru pozorovať nemožno. Vedci sa spoliehajú na hviezdy v jej blízkosti, hlavne na ich pohyby.

Naostrejší obraz jadra našej galaxie
Zdroj: ESO

Ako vyzerá supermasívna čierna diera?

Analýza obežných dráh hviezd okolo čiernej diery umožňuje astronómom odhadnúť silu jej gravitačného poľa. Zároveň si na nej overujú Einsteinovu teóriu relativity. Pozorovania ukázali, že Sagittarius A* sa od nás nachádza 27-tisíc svetelných rokov a má hmotnosť 4.3-miliárd našich Sĺnk. Najbližšia známa hviezda, S29, leží od supermasívnej čiernej diery len 13-miliárd km.

Keď bola hviezda v najbližšom bode, cestovala rýchlosťou takmer 9-tisíc km/s. Počas štúdie sa vedci zamerali na hviezdu S29, no podarilo sa im objaviť ešte jeden kozmický objekt. Ním je hviezda s označením S300.

Vedci ale pracujú na projekte, ktorého cieľom je objaviť hviezdy, ktoré sú tmavšie ako hviezdy S29 a S300. Tento projekt sa nazýva GRAVITY a jeho cieľom je dokonale zmapovať prostredie okolo supermasívnej čiernej diery. Veria, že existujú hviezdy, ktoré okolo čiernej diery obiehajú ešte bližšie. Pomocou týchto hviezd by mohli odhaliť viac informácií o rotácii supermasívnej čiernej diery.

Vedci s prácou neprestávajú, no ďalšie prelomové objavy pravdepodobne prídu po spustení teleskopu novej generácie – Extremely Large Telescope. Nový teleskop bude najväčším na Zemi. Spustiť by sa mal v roku 2025.

Aby mohli vedci odhaliť, ako rýchlo supermasívna čierna diera, Sagittarius A*, rotuje, musia spojiť sily projektu GRAVITY a nových pozemských teleskopov. Ak sa im to podarí, bude to objav, ktorý je so súčasnými technológiami nemožný.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close