Ľudstvo sa dotklo Slnka: Sonda Parker Solar Probe vstúpila do solárnej atmosféry

Americká NASA zverejnila aj zábery z tohto jedinečného momentu.

nasa parker solar sonda slnko_opt
Zdroj: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

Ľudstvo sa po prvýkrát dotklo Slnka. Úspech si pripísala sonda Parker Solar Probe, ktorá nedávno úspešne dokončila najbližší prelet popri našej hviezde, píše portál IFL Science.

Vedci z americkej vesmírnej agentúry, NASA, počítali s oknom, kedy nemali tušenie, čo sa so sondou stalo. Misia ale dopadla úspešne a Parker Solar Probe sa stala jedinou sondou, ktorá vstúpila do solárnej korony. Misia so sebou priniesla neoceniteľné vedecké dáta, ktoré môžu pomôcť vyriešiť záhadu, prečo je korona Slnka teplejšia, ako jeho povrch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Slnko nie je pevný objekt ako napríklad Zem. Je preto ťažké povedať, kde hviezda končí a vesmír začína. Solárna korona sa často označuje aj ako atmosféra Slnka, pretože ide o oblasť, kde je plazma držaná pokope gravitáciou a magnetickými poľami. Za koronou začína prevládať solárny vietor, ktorý hviezdny materiál odnáša preč.

Vedci ale predpokladali, že medzi koronou a solárnym vetrom musí existovať nejaká hranica. Tá sa označuje ako Alfvénov kritický povrch. Až doteraz si ale vedci neboli istí, kde sa môže nachádzať. Odhady sa pohybovali od 7 do 14-miliónov kilometrov od povrchu Slnka. Tieto hodnoty však boli len orientačné, pretože korona sa môže rozpínať a sťahovať.

28. apríla sonda Parker Solar Probe preletela vo vzdialenosti 13-miliónov km od povrchu Slnka. Počas preletu narazila na častice, ktoré sa nachádzajú vo vnútri solárnej korony. Monumentálny objav nebol zverejnený hneď, pretože vedci chceli predísť chybným oznámeniam.

„Keď sa sonda „dotkla Slnka“ išlo o míľnik v obore solárnej vedy. Vďaka nemu môžeme hlbšie nahliadnuť nielen do evolúcie našej hviezdy, ale aj do vývoja iných hviezd vo vesmíre,“ vyjadril sa doktor Thomas Zurbuchen, z americkej NASA.

Solárna korona zblízka

Parker Solar Probe je naozaj rekordnou misiou, pretože už niekoľkokrát po sebe prekonala rýchlostný rekord. Štúdium solárnej korony a však začalo ešte predtým, ako do tohto regiónu vstúpila. Sonda odštartovala v roku 2018 a jej hlavným cieľom bola štúdia solárnej korony. Parker Solar Probe má fungovať sedem rokov a počas tohto obdobia vykoná 26 blízkych preletov popri našej hviezde.

Pri poslednom prelete ostala v solárnej atmosfére takmer päť hodín. Počas tohto okna študovala magnetické polia a častice, ktoré sa v tomto regióne nachádzali. Okrem obrovského množstva vedeckých dát vedci dostali aj fotografie, na ktorých možno toto extrémne prostredie vidieť.

Ľudstvo sa dotklo Slnka
Zdroj: NASA

Vedcov prekvapilo aj to, že sa sonda nestretla s prostredím korony naraz. Postupne sa začali prejavovať charakteristiky tohto regiónu, čo znamená, že hranica medzi solárnou atmosférou a solárnym vetrom môže byť zvlnená.

Sonda má pred sebou ešte kus práce. Čaká ju ešte množstvo preletov, počas ktorých sa dostane ešte bližšie k povrchu našej hviezdy. Vedci očakávajú, že tieto prelety poskytnú ďalšiu dávku fascinujúcich informácií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre