NávodySpravodajstvo

Chrome zdieľa údaje o pohybe vášho smartfónu so stránkami, upozorňujú analytici. Takto to môžete vypnúť

Prehliadač Chrome zdieľa so stránkami i dáta o pohybe vášho zariadenia, upozorňujú analytici. Takto môžete zdieľanie týchto dát vypnúť.

Všetci dobre vieme, že Google je jedným z najväčších žrútov dát na svete. Spoločnosti ako Google žijú z našich údajov a každým dňom nachádzajú nové cesty, ako tieto dáta získať a speňažiť. Ďalším prípadom môže byť zdieľanie našich pohybových dát so stránkami, ktoré navštívime. Na informáciu upozornil web lifehacker.com odvolávajúc sa na nedávnu správu bezpečnostných analytikov.

Dvojica developerov, známa pod menom Mysk, upozornili na túto informáciu, ktorá sa týka populárneho prehliadača z dielne Googlu – Chrome. Chrome podľa všetkého poskytuje údaje o pohybe nášho smartfónu stránkam, ktoré navštívime. Developeri týchto stránok údaje zbierajú z jednoduchého dôvodu, chcú vedieť, ako reagujete na reklamy umiestnené na danej stránke a ako vo všeobecnosti interagujeme so stránkov.

Ako a prečo stránky získavajú prístup k našim dátam?

Tieto dáta pohybu, ktoré Chrome poskytuje stránkam, si netreba mýliť s údajmi o polohe. Dáta pohybu smartfón získava zo senzorov ako gyroskop alebo akcelerometer. Tieto senzory sú zodpovedné napríklad za automatické otáčanie obrazovky, či meranie krokov vo fitnes aplikáciách.

Keďže väčšina z nás telefón nosí počas dňa neustále so sebou, tieto senzory vygenerujú obrovské množstvo dát. A Chrome ich s radosťou odovzdáva stránkam, ktoré navštevujeme. Výskum taktiež ukázal, že stránkam ide nie len o to, či na reklamu kliknete, ale aj o to, ako na ňu zareagujete. Zastanete a lepšie si ju obzriete? Alebo po nej smartfón položíte na stôl? Všetko toto chcú stránky vedieť.

Ako zdieľanie týchto dát vypnúť?

Vieme, že Chrome sa stal neoddeliteľnou súčasťou smartfónov mnohých z vás, preto zmena prehliadača určite nie je tým jediným riešením. Predsa vieme, že Chrome je pre Android zariadenia výborne vyladený a určite sa ho nechceme len tak vzdať. Preto vám prinášame postup, ako zdieľanie dát o vašom pohybe vypnúť.

Postup je jednoduchý. Otvorte si Nastavenia vo vašom prehliadači Chrome. Následne prejdite do sekcie Nastavenia webu. Po otvorení týchto nastavení je potrebné nájsť Senzory pohybu. Otvorením daného okna viete zabrániť webovým stránkam v prístupe k údajom o vašom pohybe.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close