Čína zmierňuje blokádu provincie Hubei, v ktorej sa nachádza mesto Wuhan, epicentrum výskytu COVID-19

Od zajtrajšieho dňa budú môcť zdraví obyvatelia provincie Hubei voľne cestovať. Od 8. apríla sa opatrenie rozšíri aj na mesto Wuhan.

blokada
Zdroj: Vosveteit.sk

Mesto Wuhan sa stalo pravdepodobne najviac skloňovaním mestom v priebehu posledných mesiacov naprieč celým svetom. Dôvodom je, že ide o mesto, ktoré sa pokladá za zdroj ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Z neho sa rozšírilo následne do ostatných regiónov sveta. Čína viac ako 2 mesiace dozadu, toto mesto vrátane provincie, v ktorej sa nachádza, dala do karantény. V danom čase bolo celosvetovo evidovaných len 600 prípadov nakazenia novým ochorením, z čoho 444 bolo zo spomínaného mesta. Blokáda, ktorá obmedzila cestovania smerom do mesta a von z mesta začala 23. januára a v najbližších dňoch pre viacerých obyvateľov už skončí. Informuje o tom portál cnn.com.

Koniec blokády na obzore

Wuhan je hlavné mesto provincie Hubei , ktoré má 11-miliónov obyvateľov.  Ku dnešnému dňu je v rámci provincie evidovaných 67 801 prípadov z čoho 3 160 ľudí chorobe bohužiaľ podľahlo. Celkovo bolo doposiaľ uzdravených 60 324 ľudí. V rámci celej Číny je evidovaných 81 591 prípadov. Mesto v priebehu posledných 5 dní nehlásilo žiaden nový prípad, pričom nie tak dávno chorí pribúdali v stovkách až tisícoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Wuhan_pocet evidovanych ludi s nakazov
Zdroj: gisanddata.maps.arcgis.com

Vyzerá to tak, že mesto sa už čoskoro vymámi z izolácie. Vládne orgány krajiny oznámili, že od stredy (25.3.) vybraní obyvatelia provincie Hubei s výnimkou mesta Wuhan budú môcť opustiť provinciu. Voľný pohyb sa však nebude týkať všetkých. V krajine je zavedení systém značenia ľudí, ktorý hodnotí ich zdravotný stav. Obyvatelia vo všeobecnosti sú rozdelení do 3 skupín – ľudia, ktorí sú zdraví (majú takzvanú zelenú kartu), ľudia ktorí mali kontakty s nakazenými (majú žltú kartu), a nakazení ľudia (majú červenú kartu). Provinciu budú môcť opustiť len zdraví. Od 8. apríla sa toto opatrenie rozšíri aj na mesto Wuhan.

Celé vyjadrenie vládnej garnitúry je dostupné na sociálne sieti Weibo (ide o obdobnú sieť ako Twitter). V  súčasnosti je celosvetovo evidovaných viac ako 407-tisíc nakazených z čoho chorobe podľahlo už viac ako 18 200 ľudí. Uzdravených je zatiaľ celkovo 104 234 ľudí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre