Bezdrôtové nabíjanie smartfónov by v budúcom roku mohlo prekonať „magickú hranicu“ výkonu

Technologický pokrok väčšiny výrobcov by mal byť v budúcom roku naozaj značný. Aké sú však technologické prekážky?

xiaomi 40w bezdrotove nabijanie
Zdroj: Youtube - Xiaomi

Bezdrôtové nabíjanie smartfónov je na trhu už niekoľko rokov. Prvé Qi nabíjačky umožňovali bezdrôtové nabíjanie zariadení pomocou výkonu 5W. V praxi to teda znamenalo, že ste museli mať smartfón položený na bezdrôtovej nabíjačke aj niekoľko hodín, ideálne v noci počas spánku. Rokmi sa podporovaný výkon bezdrôtových zariadení zvyšoval, no ku prvému zásadnému navýšeniu a vylepšeniu technických riešení došlo až v tomto roku. Budúci rok by však mal byť ešte prívetivejší pre technológie bezdrôtového nabíjania, tvrdí známy analytik a leaker vystupujúci pod prezývkou Digital Chat Station.

Technológii stále dominuje Čína

Viacerým výrobcom smartfónov, predovšetkým z Číny, sa v tomto roku podarilo odhaliť zásadné technologické pokroky v oblasti bezdrôtových nabíjačiek a samotných nabíjacích systémov v smartfónoch. Jednu z najpokročilejších technológií má rozhodne spoločnosť Oppo, ktorá v tomto roku predstavila technológiu 65W bezdrôtového nabíjania. Podobne je na tom aj spoločnosť Xiaomi, tej sa však podarilo zvýšiť technické limity „iba“ na 50W. Stále je to však omnoho väčší nabíjací výkon, ako podporujú lacnejšie zariadenia aj prostredníctvom káblu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cieľom je dosiahnutie výkonu 100 W

Ako však informuje portál AndroidAuthority, na základe slov spomínaného leakera Digital Chat Station môžeme v budúcom roku očakávať nárast bezdrôtového nabíjacieho výkonu na úroveň až 100W. Známy leaker sa pritom odvoláva na to, že videl progres v technologických plánoch niektorých výrobcov. Zároveň však dodáva, že ide iba o cieľ jednotlivých výrobcov pre budúci rok, čiže dosiahnutie 100W aj v reálnom svete nie je nutnou podmienkou.

100 w bezdrotove nabijanie
Zdroj: DigitalChatStation – Twitter

Veľké technické prekážky

Nárast nabíjacieho výkonu pri nabíjaní je v tomto roku pomerne častou témou. Pri využívaní tak vysokého výkonu totižto dochádza ku značnému prehrievaniu samotnej batérie a to pri oboch spôsoboch nabíjania. Samotná batéria tak dostáva naozaj zabrať, čím môže dochádzať ku jej zrýchlenej degradácii. Zohriatie úplne celého zariadenia pri rýchlom nabíjaní je pomerne častým javom a dá sa očakávať, že navýšenie výkonu bezdrôtového nabíjania až na 100W spôsobí ešte väčšie prehrievanie zariadení. Výrobcovia tak majú pred sebou naozaj náročnú úlohu, ktorej vyriešenie nebude určite jednoduchý oriešok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre