Apple si udržal aj v 3. kvartáli tohto roka najvyššiu ziskovosť spomedzi všetkých výrobcov smartfónov

Apple spomedzi mobilných výrobcov zarába najviac na predajoch smartfónov. V 3. kvartáli si odkusol z trhového koláča viac ako 60%.

iPhone 11 Max Pro
Zdroj: Youtube (Jon Rettinger)

Operatívne zisky (pozn. redakcie: operatívny zisk predstavuje zisk spoločnosti, z ktorého nie sú odrátané jej úrokové dlhy a dane) výrobcov smartfónov sa v 3. kvartáli tohto roka znížili o 11% oproti rovnakému obdobiu z minulého roka. V číslach, mobilní výrobcovia si rozdelili koláč v hodnote 12 miliárd amerických dolárov, najviac si z neho odkusol americký Apple.

Dominancia Apple

Dáta spoločnosti Counterpoint hovoria, že najziskovejšou je spoločnosť Apple, ktorej pripadli zisky vo výške 66%. Dôvodom má byť silná lojalita zákazníkov v USA, v Európe a v Japonsku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Verná základňa prémiových používateľov na hlavných trhoch, ako sú USA, EÚ a Japonsko, je jedným z dôvodov, prečo môže spoločnosť Apple dosahovať takú úroveň zisku, ktorú si môžu jej konkurenti len želať,…“ hovorí výskumná skupina.

Ďalších 17% priemyselného operatívneho zisku pripadlo spoločnosti Samsung, zvyšok si rozdelili Huawei, Xiaomi, Oppo, Vivo a ďalší.

globalny operativny zisk vyrobcov smartfonov v 3 kvartali 2019 (1)
Zdroj: Counterpoint.com

Spoločnosti Samsung sa podarilo dosiahnuť operatívny zisk hlavne vďaka produktovej rade zariadení Galaxy A a Galaxy Note 10, hovoria analytici. Ďalej dodávajú, že operatívne zisky čínskych výrobcov sú síce malé, ale vyššie, ako tomu bolo rok dozadu. Vo všeobecnosti hovoria, že majú výrazne nižšie marže, ktorých cieľom je ponúknuť atraktívnejší pomer cena : výkon. Viacero čínskych výrobcov však dodatočne momentizuje svoje zariadenia prostredníctvom používateľov, ktorým ponúka dodatočné služby (pozn. redakcie: napríklad im zobrazuje reklamu v zariadeniach,..).

Analytici ďalej dodávajú, že v nadchádzajúcich rokoch očakávajú rast ziskov spoločností, ktorý bude spojený so zavedením nového 5G štandardu a jeho komercializácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre