AnTuTu: „Neporovnávajte výkon Android a iOS smartfónov medzi sebou. Nemá to zmysel“

AnTuTu upozorňuje na nesprávne porovnávanie výkonu Android a iOS smartfónov medzi sebou. Porovnanie totiž nemá žiadnu výpovednú hodnotu.

Výkonnostné rebríčky sú medzi používateľmi veľmi populárne. Pre mnohých sa jedná totiž o odrazový mostík pri hodnotení smartfónu. Spoločnosť AnTuTu, ktorá prevádzkuje jednu z  najpopulárnejších platforiem na porovnávanie výkonnosti jednotlivých zariadení pár dní dozadu publikovala blog, v rámci ktorého upozorňuje používateľov na to, že nie je možné porovnávať výsledky z AnTuTu naprieč rôznymi operačnými systémami.

1 000 bodov z  AnTuTu pre Android nie je 1 000 bodov pre iOS

AnTuTu píše, že mnoho používateľov porovnáva výsledky naprieč operačnými systémami, čo nie je správna metrika. AnTuTu ďalej uvádza, že medzi oboma operačnými systémami existujú výrazne rozdiely v jadre, vo vývojom jazyku a podobne. Benchmark preto pre Android a iOS zariadenia treba brať ako dve rozdielne hodnotenia, ktoré na seba nenadväzujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android vs iOS
Zdroj: VoSveteIT.sk

Spoločnosť ďalej dodáva, že pri spustení aplikácie sú využívané rôzne rozhrania API, v závislosti od operačného systému. Verzia iOS používa rozhranie Apple Metal API, zatiaľ čo verzia systému Android používa rozhranie OpenGL ES a Vulkan API. AnTuTu ďalej vysvetľuje, že hoci výzorovo sú obe metódy z vonka rovnaké, tak na vykresľovanie scenárov sú využívané rôzne mechanizmy, ktoré inak zaťažujú hardvér.

Zjednodušene povedané, výsledky z  porovnania sú porovnateľné len v rámci jedného operačných systému, a porovnania medzi rozličnými systémami nemajú výpovednú hodnotu. Zároveň AnTuTu dodáva, že je potrebné, aby pri testovaní zariadení boli použité rovnaké verzie aplikácie. V  inom prípade výsledky môžu byť skreslené aj v rámci jednej platformy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre