Androidu a iOS sa rysuje nová konkurencia. Tento hráč má potenciál zmeniť trh s operačnými systémami!

Na trh s operačnými systémami pre smartfóny môže čoskoro vstúpiť nový hráč.

Android vs iOS
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), cppng.com

V súčasnosti trhu s operačnými systémami v prípade smartfónov dominuje Android a iOS. Rovnako však treba uviesť, že do popredia sa tlačí i HarmonyOS od spoločnosti Huawei. V októbri minulého roka bol HarmonyOS nainštalovaný už na viac ako 150 miliónoch zariadeniach. Treba však uviesť, že ide o sumár smartfónov, tabletov a ďalších zariadení.

Android aktuálne nájdeme približne v 3 miliardách zariadeniach zatiaľ čo iOS nájdeme naprieč 1 miliardou zariadení. Inými slovami, dnes na trhu nájdeme 3 operačné systémy, ktoré sú vo veľkej miere využívané na smartfónoch a v príbuzných zariadeniach. Mohlo by sa zdať, že na trhu pre nový operačný systém, už nie je miesto. Opak je však pravdou. Prinajmenšom to naznačujú správy z portálu gsmarena.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalší gigant chce svoj vlastný OS

Keď príde reč na operačný systém telefónu, tak väčšinou sa nám spája s nejakým výrobcom elektroniky, prípadne softvérovým gigantom. V minulosti sa v prípade mobilných zariadení pokúsili presadiť svoj OS popri operačných systémoch Android a iOS spoločnosti ako Microsoft (Windows Phone), Nokia (Symbian), BlackBerry (BlackBerry OS) ale i Samsung (Tizen). Nikomu sa to nepodarilo. Pohoreli najmä z dôvodu nedostatku aplikácií a hier.

Tentokrát sa v súvislosti s novým operačným systémom pre smartfóny spája nie výrobca elektroniky, či softvéru, ale štát. Reč je konkrétne o Indii, kde Ministerstvo elektroniky a informačných technológií zvažuje vývoj vlastného operačného systému, ktorý by mal konkurovať Androidu a iOS.

Podľa publikovaných správ ministerstvo aktuálne aktívne hľadá kapacity, ktoré by boli schopné nielen vyvinúť OS, ale hlavne sa o neho v priebehu času aj starať. Rovnako sa naskytuje i otázka, ako vláda bude chcieť presadiť nový operačný systém. Na túto otázku však zatiaľ nemáme odpoveď. India je aktuálne druhým najväčším trhom so smartfónmi, hneď po Číne. Tak isto treba povedať, že v Indii dnes žije približne 1,38 miliardy ľudí a vyhliadky do budúcnosti sú, že počet ľudí bude pribúdať. Len pre porovnanie v Číne žije 1,4 miliardy ľudí pričom Čína je najväčším trhom so smartfónmi na svete.

V každom prípade, viete si predstaviť na trhu ďalší operačný systém? Aké šance mu dávate na úspech?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre