ANDROIDAppleSpravodajstvoZariadenia

Android smartfón alebo iPhone: Ktorý systém je pre užívateľov intuitívnejší? Toto hovorí štúdia

Už roky sa užívatelia delia na dva tábory, ktoré nedajú na ten svoj operačný systém dopustiť. Čo na to hovoria vedci?

Android alebo iPhone? To je otázka, ktorá nás rozdeľuje na dva tábory už od predstavenia dvoch najpopulárnejších operačných systémov. Majitelia iPhonov nedajú na svoje smartfóny dopustiť a na druhý tábor sa niekedy pozerajú so zdvihnutým nosom. To isté môžeme povedať o majiteľoch Android smartfónov.

Tento konflikt existuje roky a častokrát si ho môžeme všimnúť a urobiť si z neho srandu. Na boj Androidu proti iOSu sa však pozreli aj autori novej štúdie a priniesli nám svoj vlastný pohľad na problém. Ktorý operačný systém je teda lepší?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Všeobecné argumenty hovoria, že Android ponúka viac možností prispôsobenia a je flexibilnejší. iOS sa zas charakterizuje vyššou rýchlosťou a lepšími bezpečnostnými aktualizáciami, píše portál Greensmartphones.

Výskumníci zisťovali ktorý operačný systém je lepší na základe toho, či majú užívatelia problém nájsť funkcie ktorý daný systém ponúka. Inými slovami, ktorý systém je pre používateľov intuitívnejší.

„V našej práci sme analyzovali ako často Android a iOS užívatelia vyhľadávajú rôzne termíny, napríklad ako spustiť nahrávanie obrazovky, ako vytvoriť screenshot a ako zdieľať polohu,“ vysvetľujú vedci.

Keď sa počet vyhľadaní konkrétneho termínu mesiac po mesiaci zmenšuje, znamená to že sa operačný systém stáva intuitívnejší.

Ktorý operačný systém je lepší?

Výskum ukázal, že vo všeobecnosti ľudia menej hľadali ako používať rozličné funkcie Android smartfónu. V rámci štúdie skúmali dvanásť rôznych funkcií a s nimi spojené vyhľadávania. V desiatich z dvanástich prípadov užívatelia Androidu hľadali pomoc na internete menej ako užívatelia iOS. Ľudia nemali problém vytvoriť nahrávku obrazovky, nastaviť si odkazovú schránku, odinštalovať aplikácie, zablokovať čísla a zresetovať zariadenie do továrenských nastavení. iOS je naopak intuitívnejší pri vytváraní screenshotu obrazovky a skenovaní QR kódov.

Ktorý operačný systém je lepší?
Zdroj: Greensmartphones

Štúdia dokázala aj to, že za mesiac Android užívatelia hľadajú na internete pomoc zhruba 226-tisíckrát. Majitelia iOS operačného systému využili pomoc internetu 358-tisíckrát. Výskumníci zároveň umelo zvýšili počet Android vyhľadávaní aj pre ďalšie kľúčové slová podľa ich počtu vyhľadávaní, lebo Android používatelia mohli vyhľadávať napríklad výrazy „Ako na Samsungu urobiť printscreen“ namiesto toho, ako vyhľadali odpoveď na otázku „Ako na Androide spraviť printsceen“. Jedným z negatív tohto výskumu ale je, že bol realizovaný na americkom trhu, kde približne 60% má iOS zatiaľ čo necelých 40% používateľov má Android. No aj pri zohľadnení tohto pomeru rozdelenia trhu, výsledku hovoria v Android, že je o niečo viac intuitívnejší.

Výskum je určite zaujímavým pohľadom na intuitívnosť jednotlivých operačných systémov, no úplne neodzrkadľuje to, ktorý operačný systém je lepší. Aj dnes existuje akási rivalita medzi iPhone a Android užívateľmi, no ak sa na to pozrieme triezvym pohľadom, v skutočnosti oba operačné systémy ponúkajú úplne iné možnosti a sadnú inému typu užívateľa.

Androidy sú všeobecne lacnejšie. Na trhu síce nájdete vlajkové lode, ktoré sa cenou rovnajú aj najnovšiemu iPhonu, no ak chcete čo najviac za čo najmenej, Android je vo väčšine prípadov tá správna cesta. Aj nižšie triedy zariadení môžu mať napríklad rýchlejšie nabíjanie, alebo odtlačky prsta. Ďalšou výhodou je, že v jednej triede nájdete oveľa viac Android modelov, ako iPhone modelov. Apple typicky ročne vydá len štyri modely, medzi ktorými si výbavu nezvolíme.

Android zariadenia však prichádzajú v širokej škále rôznych špecifikácií. Android viete lepšie prepojiť s rôznymi zariadeniami a ponúka aj lepšie možnosti pre rozšírenie úložiska, napríklad o SD Kartu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close