Nechávate si v aute po zaparkovaní smartfón či inú elektroniku? Túto funkciu vypínajte, inak doslova voláte zlodejov, aby vás okradli!

Bezdrôtové technológie možno zneužiť a to veľmi jednoducho.

smartfon v aute
Zdroj: Vosveteit

Elektronika nie je lacnou záležitosťou a týka sa to obzvlášť smartfónov, chytrých hodiniek, či notebookov. Tento typ elektroniky nosíme so sebou vo svojej podstate všade, kam sa pohneme, obzvlášť smartfóny. Zatiaľ, čo v online svete na to, aby nás potenciálny útočník okradol, či získal iný prospech, tak väčšinou musíme vykonať nejakú interakciu. Napríklad stiahnuť aplikáciu, s ktorou ďalej pracujeme. Tak nebezpečenstvo na nás často číha  aj v reálnom svete, kde neraz nemusíme vyvinúť žiadnu aktivitu, aby sme vystavili svoj majetok v riziko krádeže, či poškodenia.

Takto jednoducho zlodeji vedia zistiť, či máte v aute smartfón

Mnohokrát nechávame v našich autách elektroniku, ako sú smartfóny, tablety, chytré hodinky a podobne netušiac, že tento typ zariadení je veľmi ľahko vystopovateľným. Robíme to aj napriek tomu, že mnohokrát nás na toto správanie upozorňujú nielen informačné tabule na parkoviskách, ale bezpochyby každý z nás, bol už na to upozornený aj od rodiny, či priateľov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Častokrát tieto upozornenia podceňujeme a ignorujeme. Minimálne do doby, kým sa nestaneme obeťou krádeže. Tieto prípady pritom nekončia len samotnou krádežou zariadenia, ale aj poškodením auta. Ako však zlodeji vedia, že v aute máme cennú elektroniku? Nuž, odpoveď je veľmi jednoduchou, stačia im k tomu mobilné aplikácie, ktoré nájdu v obchodoch s aplikáciami, ako sú Google Play, či App Store.

Kľúčovú úlohu zohrávajú bezdrôtové technológie

Dôvodom sú bezdrôtové technológie, ako sú Wi-Fi siete, či Bluetooth. Vyhľadanie zariadení je dokonca možné aj mnohokrát v prípadoch, kedy máme obmedzenú viditeľnosť zariadenia. Stačí len do obchodu Google Play, či iného zadať napríklad „Bluetooth Finder“ a následne vám obchod s aplikáciami ponúkne desiatky aplikácií, prostredníctvom ktorých viete dohľadať zariadenia so zapnutou technológiou Bluetooth vo vašom okolí. Útočníkovi tak stačí dohľadať si len vhodnú mobilnú aplikáciu, čo je otázkou niekoľkých desiatok sekúnd a prejsť sa po parkovisku.

Google Play_aplikacia na vyhladanie Bluetooth zariadeni
Zdroj: Vosveteit

Niektoré aplikácie slúžiace na vyhľadávanie zariadení, sú dokonca schopné lokalizovať zariadenia s presnosťou na jeden meter, či menej  (napríklad aplikácia Wunderfind). Rovnako, pri lokalizácii zariadenia, možno využiť aj intenzitu signálu, ktorá vie dopomôcť k odhaleniu zariadenia v aute. Čerešničkou na torte je, že viacero aplikácií tohto typu, je schopných dokonca identifikovať aj model zariadenia. Inými slovami, potenciálny zlodej vie následne zistiť, či sa mu oplatí alebo nie, vlúpať sa do auta. Rovnako treba povedať, že technológiu Bluetooth v kombinácii s nositeľnou elektronikou, má väčšina používateľov stále zapnutú.

Preto vám odporúčame,ak už si nechávate v aute nejakú elektroniku, tak aby ste bezdrôtové technológie vo všeobecnosti vypínali, môžete sa tak neskôr vyhnúť nepríjemnostiam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre