Ako zmení 5G technológia našu budúcnosť?

Ako zmení 5G technológia našu budúcnosť? Odpoveď je výrazne, otvára totiž široké možnosti komunikácie IoT zariadení.

5G technologia
pixabay.com (geralt)

Potrvá ešte roky kým bude 5G technológia rozšírená ako 4G, a to aj napriek tomu, že  už v súčasnosti vychádzajú prvé 5G zariadenia na trhu. Prvé odhady  hovoria, že v budúcom roku by mohlo byť predaných približne 120 5G miliónov zariadení. Čo môžeme očakávať od novej generácie? Na tému upozornil portál maketecheasier.com.

Ako sme sa sem dostali?

Názov 5G je jednoducho skratkou „fifth generation“ mobilnej technológie. Málokto si pamätá, ale 1G bolo základné označenie pre vôbec prvé mobilné zariadenia. 2G prinieslo svetu digitálnu technológiu, SMS správy a GSM (globálny systém mobilných komunikácií).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

3G bolo našim vstupom do rýchlosti prenosu dát. Dnes žijeme vo svete 4G, ktorý je tak rýchly, že dokáže niekedy prekonať rýchlosť domáceho internetového pripojenia. 5G bude najrýchlejší internet aký ste zažili doma alebo na smartfóne.

Rýchlosť pre všetkých

Hlavným cieľom 5G je rýchlosť. Váš telefón neotvorí Facebook rýchlejšie. Toto je skôr o výkone vášho mobilu. Rýchlosť uvidíte až po pokuse stiahnúť film alebo hudbu.

5G porovnanie
Zdroj: maketecheasier.com

Zatiaľ čo nám dnes  trvá sťahovanie rôznych súborov niekoľko desiatok sekúnd až minút, tak v prípade 5G technológie stiahneme rovnaké dáta v ešte kratšom okamihu. Napríklad, ak chcete stiahnuť  nejaký videoklip, tak to môže trvať okolo 30 sekúnd zatiaľ čo v prípade filmu aj niekoľko minúť. S 5G stiahnete tieto súbory oveľa skôr, približne za čas potrebný na žmurknutie okomT-Mobile sľubuje v roku 2024 10 až 15-krát rýchlejšie sťahovanie oproti 4G LTE. Stiahnutie filmu z Netflixu tak potrvá namiesto niekoľko minút niekoľko sekúnd a okrem toho budú aj ostrejšie.

Dojde aj k zlepšeniu čakacej doby na pripojenie k signálu z 15 na 1 milisekndu. Hry ako Fortnite ponúknu lepší zážitok z multiplayer a dojde aj k zlepšeniu kvality hovoru v prípade Skype a FaceTime a podobne.

The Internet of Things

Alebo aj vzájomné prepojenie všetkých zariadení. Ak máte doma smart chladničku, smart osvetlenie tak využívate IoT. Aby tieto jednotlivé veci boli schopné medzi sebou navzájom komunikovať, ako aj s Vami, tak jednoducho potrebujú dostatočnú rýchlosť a stabilitu spojenia, ktorá im otvára nové možnosti využitia.

IoT
Zdroj: maketecheasier.com

Prepojenie týchto zariadení vyžaduje značný objem dát na sieti. Hoci aj dnes využívame množstvo technológií a IoT zariadení, tak paradoxom je, že je nám to umožnené vďaka tomu, že ich používa obmedzené množstvo ľudí. Inými slovami, dnešné kapacity sietí v prípade využívania moderných technológií väčšou časťou populácie by nebola možná , resp, kvalita poskytovaných služieb by nebola  nároky nás všetkých.

Zároveň súčasné technológie limitujú množstvo prenesených dát. Znamená to, že vyššia prenosová rýchlosť a stabilita internetového pripojenia, ponúkne vývojárom širšie možnosti pri navrhovaní nových produktoch. Skvelým príkladom je herná platforma Stadia  od Google. Pomocou tejto služby si môžete zahrať napríklad tie najnovšie hry aj na starom počítači. Potrebná výpočtová sila je totiž na vzdialenom servery, a Vám so do počítača streamuje len obraz.

Zhrnutie

Potrvá ešte asi 5 až 10 rokov kým 5G pokryje jednotlivé krajiny nakoľko ešte iba teraz vychádzajú prvé zariadenia s podporou tejto technológie. 5G telefóny ako aj iné zariadenia, ako sú počítače, tablety IoT produkty a podobne budú skutočne rýchle, a komunikácia medzi jednotlivými zariadeniami, ako aj s nami sa skráti na minimum. A toto je dôvod prečo je 5G revolúciou.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre