Ako nastaviť smartfón, aby ti batéria vydržala viac ako jeden deň?
Pozri sa, ako môžeš nastaviť svoj smartfón, aby vydržal fungovať na jedno nabitie dlhšie ako jeden deň. Úpravou týchto nastavení ušetríš množstvo energie.
Ak máš 30 a viac rokov, tak určite si spomenieš na časy, kedy si nabil svoj mobil, a vydržal ti fungovať kľudne aj tri až päť dní. Dnes, keď si nabiješ smartfón, tak si rád, ak ti vydrží fungovať počas dňa bez toho, aby si sa obmedzoval.
Možno aj ty nosíš so sebou neustále nabíjačku a telefón zasunieš do zástrčky vždy, keď máš príležitosť. Dôvod, prečo sa ti mobil vybíja bleskurýchlym tempom, je, že hoci sa to to nemusí zdať, tak na pozadí ti beží príliš veľa procesov, prípadne máš zapnuté funkcie, ktoré sú energeticky náročné. V mnohých prípadoch funkcie, ktoré ti bežia, dokonca ani nepotrebuješ alebo nepoužívaš. Dovoľ nám preto, dať ti do pozornosti viacero nastavení tvojho zariadenia, ktoré ak upravíš, tak ti mobil vydrží fungovať na jedno nabitie oveľa dlhšie, ako je tomu teraz.
Aké nastavenia telefónu môžem zmeniť, aby mi batéria fungovala dlhšie
Začnime najprv jednoduchšími nastaveniami, ktoré keď upravíš, tak ti telefón bude fungovať o poznanie dlhšie.
Nastav si automaticky jas displeja
Toto pravdepodobne dobre poznáš, čím väčší jas máš nastavený, tak tým rýchlejšie ti ubúdajú % z batérie. V tomto prípade ti stačí, aby si povolil automaticky jas. Podsvietenie displeja sa ti bude následne prispôsobovať tomu, koľko svetla je naokolo teba.
Len pre zaujímavosť, obrazovka mobilu spotrebuje štatisticky viac ako polovicu batérie. Mimochodom, ak máš displej typu OLED, tak môžeš ušetriť ešte viac energie. Dôvodom je, že tento typ displeja podsvieťuje len aktívne pixely a nie celú plochu obrazovky.
Neprehliadni
Zmeň počet Hz na nižší
Pri obrazovke ešte zostaneme. Pár rokov dozadu bolo štandardom, že obrazovka sa obnovala 60-krát za sekundu. Dnes je to 90 až 120-krát. Niektoré smartfóny obnovujú obrazovku ešte častejšie. Pravdou je, že pohyb v rozhraní telefónu je plynulejší, ak sa obrazovka obnovuje frekventovanejšie. No odzrkadlí sa to na spotrebe energie. Odporúčame ti preto nastaviť 60 Hz až 90 Hz. Prípadne použi funkciu adaptívneho prispôsobenia, ak to tvoj telefón podporuje. Len pre zaujímavosť, ak si zmenší z 90 Hz na 60 Hz, môžeš ušetriť okolo 7 až 8 % energie. V prípade 60 Hz ku 120 Hz, to je okolo 10 %.
Vypni si Always-on displej
Ďalšia rada, ako môžeš ušetriť cenné % batérie, je, keď si vypneš funkciu Always-on. Len pre zaujímavosť, v experimente, ak bol Galaxy S22 ultra bez tejto funkcie a nečinný, tak vydržal zapnutý 417 hodín. Ak mal túto funkciu aktívnu, tak vydržal 136 hodín.
Používaj tmavý režim
Jedno zo základných pravidiel, keď chceš, aby ti batéria vydržala fungovať dlhšie na jedno nabitie, je, aby si používal tmavý režim. Toto platí hlavne vtedy, ak máš displej typu OLED / AMOLED. Ako sme už vyššie spomínali, tak tento typ displeja podsvieťuje len aktívne pixely a ostatné sú vypnuté. Týmto trikom môžeš ušetriť medzi 3 až 6 % batérie.
Používaš 5G, aj keď si mimo pokrytia? Zmeň si preverovaný typ siete
Pravdepodobne aj ty máš mobil s podporou 5G siete. Možno by ťa to nenapadlo, ale aj keď si mimo pokrytia 5G siete, tak tvoj telefón v pravidelných intervaloch vyhľadáva tento typ siete, aby si do nej pripojil. Rovnako treba povedať, že 5G technológia je v porovnaní s 4G / LTE sieťou energeticky náročnejšou a to približne o 6 až 11 %. Niektoré zdroje dokonca hovoria až o rozdiele okolo 20 %. Všetko závisí od toho, ako kvalitný signál je naokolo teba a aký máš čip v mobile.
V závislosti od toho, aký máš mobil, tak cesta ku zmene preferovanej siete, môže byť mierne odlišnou. Nemala by byť ale diametrálne inou. V prípade Xiaomi smartfónov si otvor Nastavenia telefónu a potom sekciu SIM karty a mobilné siete. Klikni následne na SIM kartu a v ďalšom kroku na Voľba typu siete. Tu si zmeň preferovanú sieť na 4G.
Obmedz synchronizovanie účtov na pozadí
Koľko e-mailových a iných účtov máš v mobile? Pravdepodobne viac ako jeden či dva. Tieto účty sa neustále pripájajú na internet a synchronizujú sa, s čím ruka v ruke ide aj vyššia spotreba energie. Obmedz synchronizáciu účtov len pre tie, ktoré aktívne používaš. Ostatné odstráň zo zariadenia alebo ich obnovuj manuálne. Ku možnostiam, ako môžeš obmedziť synchronizáciu účtov v tvojom mobile, sa dostaneš cez nastavenia smartfónu, konkrétne cez kartu Kontá a zálohovanie. Potom klikni na možnosť Spravovať kontá a uprav si pri jednotlivých účtoch frekvenciu obnovovania údajov.
V súvislosti so synchronizáciou ti odporúčame zároveň odstrániť z úvodnej obrazovky smartfónu widgety, ktoré nie sú pre teba tak dôležité. Tieto miniaplikácie sa neustále obnovujú, aby si mal po ruke informácie, ktoré často ani nepotrebuješ.
Pozri sa na aplikácie, ktoré fungujú na pozadí telefónu a vypni ich
Vedel si, že aplikácie v tvojom mobile fungujú na pozadí bez toho, aby si o tom vedel. Možno si si povedal, že si ich cez správcu aplikácií vypínaš. Nuž, takto ich ale riadne nevypneš a hlavne nie všetky. Dovoľ nám, dať ti do pozornosti, menu pre vývojárov, cez ktoré sa môžeš pozrieť na to, ktoré aplikácie a hlavne koľko zdrojov tvojho telefónu používajú. Tu platí, že čím viac zdrojov aplikácie používajú, tak tým viac energie míňajú…
Článok pokračuje na druhej strane.
Komentáre