Bezplatná vs platená VPN služba. Aké sú hlavné rozdiely a s akými obmedzeniami treba počítať?
Integrovaná VPN služba priamo v internetovom prehliadači prípadne bezplatná aplikácia. Sú tieto služby vôbec porovnateľné s bežnou VPN?
Ochrana online súkromia a zabezpečenie našich každodenných online aktivít sú stále horúcejšími témami dnešných dní. Antivírusové softvérové nástroje pozná a využíva drvivá väčšina z nás, no pre ozajstný pocit bezpečia pri používaní internetu prichádzajú na rad VPN služby.
Pripojenie prostredníctvom virtuálnej privátnej siete prináša hneď viacero výhod, no hlavnou je bezpochyby šifrovanie celej internetovej prevádzky, ktoré je základným stavebným kameňom všetkých poskytovateľov VPN. Samozrejme, ponuka dodatočných funkcionalít a schopností jednotlivých aplikácií sa líši od samotných vývojárov aplikácie, ako aj ceny a dostupnosti danej služby. Ponuka VPN služieb je v dnešnej dobe už natoľko široká, že vybrať si z nej toho ideálneho kandidáta určite nie je triviálna úloha. Pri prípadnom výbere však určite pomôže jednoduché porovnanie bezplatných a naopak platených VPN služieb, ich schopností, obmedzení a samozrejme výhod jednotlivých riešení.
Zameraj sa na zabezpečenie
Ako sme už uviedli v úvode, základným stavebným kameňom všetkých VPN služieb by malo byť kvalitné šifrovanie. I keď si práve na tomto aspekte zakladá väčšina vývojárov, stále môžete nájsť na trhu služby využívajúce horšie šifrovacie algoritmy. Preto by pri výbere mal byť kladený dôraz práve na maximálne zabezpečenie. V súčasnosti sa za najbezpečnejší šifrovací algoritmus považuje AES-256, ktorý je súčasťou väčšiny platených VPN služieb. Pri výbere bezplatnej alternatívy tak určite treba prihliadať práve na tento fakt a nepodceniť tak prípadné zabezpečenie.
Chýbajúce funkcionality či nedostatok serverov
Samozrejme, rozdielov medzi platenými verziami VPN služieb a bezplatných alternatív je hneď niekoľko a nejde iba o prípadné rozdiely v zabezpečení, teda spomínanom šifrovaní. Najčastejším rozdielom, s ktorým sa môžete potýkať najmä pri cestovaní do zahraničia, je nedostatok serverov. Bezplatné alternatívy častokrát ponúkajú iba limitovaný počet serverov vo vybraných krajinách a na zozname bezplatných serverov takmer nikdy nenájdete Slovensko či Česko. Pri používaní doma sa nejde o veľký problém, no ak by ste chcel v zahraničí využívať služby obmedzené iba pre náš geografický región, určite sa bez predplatného nezaobídeš. Napríklad, ak budeš chcieť sledovať Netflix či inú obdobnú službu.
Ďalším z kľúčových rozdielov môže byť práve samotná rýchlosť internetového pripojenia prostredníctvom vzdialených serverov. Bezplatné VPN aplikácie častokrát ponúkajú obmedzené rýchlosti pripojenia, čo úplne nepoteší pri sťahovaní obsahu a prípadnom streamovaní videí, filmov či hudby vo vysokej kvalite. S pomalým pripojením ide častokrát ruka v ruke aj výraznejšie horšia latencia, teda rýchlosť odozvy servera. To sa môže preukázať napríklad pri hovoroch, video konferenciách a samozrejme, najmä pri hraní online hier.
Neprehliadni
Poslednou kľúčovou funkcionalitou, ktorá môže pri rozhodovaní medzi platenou a neplatenou verziou VPN služby rozhodovať je dostupnosť na rôznych platformách. Málo poskytovateľov bezplatných VPN umožňuje široké možnosti ich použitia naprieč platformami ako iOS, Android, Mac, Windows či dokonca Android TV. Väčšinou tak treba hľadať hneď niekoľko rôznych aplikácií dostupných na iných platformách, čo výrazne komplikuje používanie viacerých zariadení bežiacich na rozličných operačných systémoch.
VPN iba v prehliadači prináša ďalšie obmedzenia
Vyššie spomínanou kategóriou aj bezplatných VPN služieb sú aplikácie priamo integrované do internetových prehliadačov. Zrejme používateľsky najjednoduchšia alternatíva však v prípade bezplatnej verzie prináša nielen vyššie spomínané obmedzenia, ale zároveň prináša aj menšiu mieru zabezpečenia. Pri používaní rozšírení a doplnkov v internetových prehliadačoch totižto nedochádza ku zabezpečeniu všetkej vašej komunikácie a online aktivít. Cez zabezpečený VPN tunel totižto prechádza iba komunikácia v rámci prehliadača, pričom ostatná prevádzka z iných aplikácií a služieb mimo prehliadača nie je zabezpečená vôbec.
Viacero bezplatných VPN služieb pracuje s dátami používateľov
V neposlednom rade treba povedať, že prevádzka VPN služieb je pomerne náročnou a drahou. Pri bezplatných službách preto musia ich prevádzkovatelia nejakým spôsobom zarábať na jej chod a to robia najčastejšie tak, že spracúvajú dáta, ktoré prejdú cez ich servery a tie predávajú. Inými slovami, vyhnete sa tak napríklad tomu, že vás bude sledovať nejaká stránka či služba, no na druhej strane, tieto dáta bude využívať niekto iný.
Ako si teda vybrať?
Pri výbere tej najvhodnejšej alternatívy tak treba rozhodne prihliadať na vyššie spomenuté obmedzenia a nevýhody bezplatných riešení. Samozrejme, rozdielov je ešte omnoho viac, keďže platené VPN aplikácie častokrát prinášajú ešte ďalšie dodatočné funkcionality líšiace sa od jednotlivých poskytovateľov. Ak si teda nechceš VPN službu iba vyskúšať na pár minút a naozaj hľadáš bezpečnú alternatívu a plnohodnotný produkt, platená VPN je rozhodne najideálnejšou alternatívou. K dispozícii je skutočne široké portfólio aplikácií od rôznych poskytovateľov, od jednoduchých aplikácií až po pokročilé zabezpečovacie aplikácie pre tých najnáročnejších zákazníkov.
Komentáre