Tmavý režim nešetrí batériu smartfónu tak, ako si myslíš. Pozri sa, aká je úspora energie, ak ho používaš. Oplatí sa to?!

Tmavý režim mnohí používajú, pretože si myslia, že šetrí batériu. Nová štúdia dokázala, že to nie je tak úplne pravda.

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Možno si už aj ty počul o tom, že tmavý režim na smartfóne pomáha šetriť batériu. Na to sa lepšie pozreli vedci z Purdue University, ktorí ale prišli na to, že používanie tmavého režimu nemá na výdrž batérie smartfónu taký vplyv, ako si si mohol myslieť.  

Ako vysvetľujú autori novej štúdie, tmavý režim ako ďalšia forma šetrenia batérie sa objavila v dobe, keď smartfóny začali dávať užívateľom viac na výber, aký režim chcú pre svoje aplikácie zvoliť. Zároveň ale zistili, že tmavý režim nešetrí batériu až tak dobre, ak vezmeme do úvahy, ako užívatelia pracujú so smartfónmi celý deň.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Keď priemysel prišiel s tmavým režimom, všetci sa hnali, aby ho čím skôr implementovali. Nemali však nástroje na to, aby dokázali presne odmerať, koľko energie spotrebujú jednotlivé pixely,” tvrdí Charlie Hu, jeden z autorov štúdie.  

V rámci štúdie ale autori potrebné nástroje vytvorili a dokázali pomocou nich odmerať, ako vlastne vplýva tmavý režim na dĺžku nabitia smartfónu. Výsledky tejto štúdie môžu užívateľom ukázať, ako lepšie tento režim používať.  

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger), koláž: Vosveteit.sk

Tmavý režim nie je za bežných okolností až tak šetrný

Autori sa pozreli na šesť najsťahovanejších aplikácií v Obchode Play. Nimi boli Google Mapy, Správy, Telefón, Kalendár, YouTube a Kalkulačka. Následne sledovali, ako tmavý režim ovplyvňuje smartfón po dobu 60 sekúnd aktivity. To skúmali na modeloch Pixel 2, Moto Z3, Pixel 4 a Pixel 5. 

Výskumníci sledovali len Android smartfóny, no podľa ich slov podobná situácia platí aj pri iPhonoch, začínajúc od iPhone X. Smartfóny vydané po roku 2017 majú s najväčšou pravdepodobnosťou OLED obrazovku. Táto obrazovka nemá zadné svetlo ako LCD obrazovky starších smartfónov. Znamená to, že ak zobrazuje tmavé pixely, OLED spotrebuje menej energie.  

Nie je to však len o tom. Hu spolu s kolegami zistili, že jas OLED obrazovky má veľký vplyv na to, ako veľmi tmavý režim ušetrí batériu. Väčšina užívateľov používa automatický jas, ktorý drží jas obrazovky v interiéri okolo 30 až 40%. Výskum ale ukázal, že pri 30 až 50% jasnosti tmavý režim ušetrí len v priemere od 3 do 9% energie.  

„Toto percento je také malé, že väčšina používateľov by si nevšimla o niečo dlhšiu výdrž batérie.“, hovoria výskumníci v publikovanej správe.

Čím vyšší jas používaš, tým je väčšia úspora, ale…

Rozdiel je tak malý, že väčšina užívateľov si ani nevšimne, že ich smartfón vydrží vďaka tmavému režimu dlhšie pár %  dlhšie. Je tam ale jedno významné ale, a tým je úroveň jasu. Ako ďalej vysvetľujú, že čím je väčší jas obrazovky pri prepínaní zo svetlého do tmavého režimu, tým väčšia úspora batérie.  

Ak používate aplikáciu vo svetlom režime a máte jas obrazovky nastavený na 100%, prepnutím do tmavého režimu môžete ušetriť od 39 do 47% batérie. Tu už rozdiel ako používateľ pocítite. Znamená to, že pri prepnutí sa do tmavého režimu napríklad vonku za jasného dňa, ušetríte viac batérie ako keby ste ostali používať svetlý režim.  Otázkou ale je, či niekto používa jas obrazovky na tak vysokej úrovni. Predvolene totiž je smartfón nastavený tak, aby prispôsoboval úroveň jasu podľa okolitého svetla.

Rovnako treba ale uviesť, že hovoríme o AMOLED displejoch a nie o LCD. AMOLED displej funguje tak, že podsvecuje len aktívne pixely. LCD panely majú aktívne všetky pixely bez ohľadu na to, čo je na obrazovke zobrazené.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre