ANDROIDNávody

10 tipov, ako zrýchliť váš Android telefón. Vyskúšajte ich, váš smartfón vám pôjde potom ako nový!

Začal sa váš telefón rokmi sekať alebo už nie je tak rýchly ako kedysi? V tomto článku vám ponúkame 10 rád, ako zrýchliť váš Android mobil.

Poznáte ten pocit, kedy sa tešíte z rýchlosti a plynulosti vášho nového mobilu, no ako sa s ním už časom zžijete, prestane fungovať tak hladko, ako by mal?

V tomto článku sa pozrieme na 10 konkrétnych rád, ako dostať váš mobil do čo najlepšieho možného stavu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Reštart zariadenia

Zoznam začíname starou dobrou IT-čkárskou radou: vypnúť a zapnúť. Je to jednoduchý krok, ktorý však môže odstrániť drobné chyby a prečistiť dočasnú pamäť zariadenia. Vzhľadom na to, že mnoho používateľov svoje mobily natvrdo nevypína vôbec, môže byť reštart zariadenia veľmi efektívnym riešením. Možno ste to nevedeli a hoci Android zariadenia dokážu účinne odstraňovať z RAM pamäte nepotrebné súbory, tak stále drobné útržky kódovo v nej zostávajú, čo môže robiť neskôr telefónu problému. Okrem iného, rôzne procesy môžu fungovať nesprávne a ich reštartovaním ich spustíte znova.

Smartfon restartovanie zariadenia
Zdroj: Vosveteit

Vyčistite si ukladací priestor

Pozrite sa v nastaveniach na prehľad zaplnenosti vášho ukladacieho priestoru. Čistenie priestoru vám môže výrazne zrýchliť napríklad vymazanie fotiek a videí. Ak nepoužívate cloudové služby, tak je možno na čase ich začať používať, kam si môžete multimediálne súbory zálohovať a váš smartfón môžete mať tak „čistý“.

využitie úložiska
Zdroj: vosveteit.sk

Možno ste to nevedeli, ale aj výrobcovia smartfónov odporúčajú, aby ste mali najmenej 10 až 20% voľného úložiska. Ak tak nebudete mať, tak to môže spomaliť spúšťanie a plynulosť aplikácií, ako i ich nefunkčnosť.

Odinštalujte si nepotrebné aplikácie

V rámci čistenia svojho ukladacieho priestoru sa zamerajte aj na vaše nainštalované aplikácie. Aplikácie, ktoré nepoužívate vám zaberajú nie len ukladací priestor, ale niektoré aj fungujú na pozadí, a spotrebúvajú vám zdroje zariadenia. Inými slovami, pre aktuálnu aktivitu, nemusíte mať alokovaných dostatok zdrojov zariadenia, čoho výsledkom sú pomalé reakcie, sekanie či zamŕzanie mobilu.

aplikacie na pozadi spotreba RAM
Zdroj: Vosveteit.sk

Zakážte aplikáciám vykonávať rôzne aktivity na pozadí

Keď ste sa už vysporiadali s aplikáciami, nepotrebnými, treba sa vysporiadať aj s tými, ktoré vo vašom telefóne ostali. Ak nepovažujete za potrebné, aby aplikácie napríklad na pozadí zisťovali vašu polohu, jednoducho im túto možnosť zakážte.

Ušetríte tým svoje súkromie, batériu telefónu i vyrovnávaciu pamäť na pozadí. V prípade problémov viete povolenia samozrejme udeliť späť.

Pri výbere aplikácií, ktorým zakážete spúšťanie na pozadí, však dávajte pozor. Niektoré aplikácie, napríklad chattové aplikácie, totiž k svojej plnej funkčnosti logicky potrebujú byť pripravené k spusteniu neustále.

Aktualizujte si softvér

Ak máte možnosť aktualizovať si na novšiu verziu operačného systému vášho mobilu, určite ju využite. Najnovšie verzie softvéru majú nie sú len najbezpečnejšie, ale často aj najrýchlejšie.

Vývojári softvéru totiž časom nachádzajú nové spôsoby, ako využiť váš hardvér na maximum a programátori externých aplikácií zas programujú aplikácie najlepšie kompatibilné s najnovším softvérom.

Vypnite automatické spúšťanie aplikácií

Problém s nadmerným množstvom aplikácií, ktoré sa spúšťajú po zapnutí zariadenia, poznajú najmä užívatelia počítačov. Rovnaký problém je to však i pre mobilné telefóny. Smartfón má po zapnutí dosť roboty so spúšťaním softvéru aj bez toho, aby sa bez vášho zásahu zapínali aj aplikácie, ktoré si v skutočnosti zapnúť neprajete.

Vyčistenie dočasných údajov aplikácií

Toto je ďalšie z opatrení, ktorých cieľom je ušetriť ukladací priestor zariadenia a teda umožniť aplikáciám naplno využívať svoj potenciál cez vyrovnávaciu pamäť. Aplikácie, ktorým vymažte vyrovnávaciu pamäť budú fungovať, ako by ste si ich práve stiahli. Stratia sa teda dočasné údaje, ktoré sa znovu do istej časti načítajú, keď aplikáciu budete znovu používať. Okrem iného, touto fintou, dokážete vyriešiť aj väčšinu problémov s aplikáciou, ak vám napríklad seká alebo funguje pomaly. Je totiž dosť možné, že nejaký proces v nej funguje nesprávne.

Označenie možnosti vymazať vyrovnávaciu pamať
Zdroj: Vosveteit.sk

Používajte lite verzie aplikácií

Lite verzie aplikácií sú zmenšené verzie populárnych mobilných aplikácií, ktoré majú síce menej funkcií a horší grafický vizuál, zaberajú zato menej miesta a nepotrebujú na svoje fungovanie toľko zdrojov zariadenia. Aplikácie, ktoré ponúkajú svoje chudšie alternatívy, sú napríklad Facebook Lite, Messenger Lite, alebo YouTube Go.

Obmedzte systémové animácie

Obmedzenie systémových aplikácií je nástroj, vďaka ktorému dokážete dosiahnuť pocit rýchlejších animácií pri pohybe ikoniek v Androide.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
1 2Nasledujúca strana
Zobraziť komentáre
Close
Close