BezpečnosťNávody

Aké aplikácie majú prístup do vášho Google a Gmail účtu a čo tam môžu robiť? Pozrite sa!

Pozrite sa, ako pomocou pár kliknutí, môžete nájsť aplikácie tretích strán, ktoré pristupujú do vášho Google účtu.

Online súkromie je čím ďalej diskutovanejšou témou a to hlavne z dôvodu, že naše fyzické životy, sú čoraz viac digitalizované. Cez internet sa registrujeme do rôznych služieb, nakupujeme online, platíme v obchodoch pomocou smartfónu a podobne. Inými slovami, náš reálny život a ten digitálny sú navzájom prepojené.

Pravdepodobne aj vy používate nejakú službu spoločnosti Google. Na to, aby ste vedeli používať napríklad e-mailového klienta Gmail, aplikáciu kontakty a podobne, tak potrebujete mať vytvorený Google účet. Pomocou tohto účtu môžete pristupovať k rôznym službám, cez e-mail, fotky, až po údaje, ktoré máme vložené v kalendári. Ide o kvantum citlivých údajov. Málokto si ale uvedomuje, že k rôznym častiam Google účtu, pristupujú aj aplikácie tretích strán. Niekedy pristupujú k neškodným informáciám a údajom, inokedy zas nie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môže aplikácia získať prístup ku Google účtu?

Aplikácie tretích strán získavajú prístup ku Google účtu vtedy, keď sa prihlasujeme k rôznym ďalším službám, a my si chceme uľahčiť registráciu a prihlásime sa cez Google účet. Inými slovami, ak nechceme, aby cudzie aplikácie pristupovali k nášmu účtu, tak musíme sa registrovať manuálne a nie cez možnosť prihlásenia sa cez Google.

Prihlasovanie cez iné sociálne siete. Je to bezpečné?
Zdroj: Vosveteit.sk

Ktoré aplikácie pristupujú k vášmu Google účtu

Prejdime ale teraz k tomu, ktoré aplikácie pristupujú k vášmu Google účtu. Vo všeobecnosti, aplikácie tretích strán môžu pristupovať napríklad k Gmailu, Google Disku, Kalendáru, Fotkám, Kontaktom a ďalším službám, ktoré máte aktívne. Samozrejme, na to, aby mohli aplikácie tretích strán pristupovať k týmto častiam vášho Google účtu, tak im to musíte povoliť.

Ak ste na smartfóne, tak si otvorte aplikáciu Google (resp. cez widget s Google vyhľadávačom na domovskej obrazovke). V prvom kroku kliknite na váš profilový obrázok a následne na možnosť Spravovať váš účet Google. V ďalšom kroku na karte Váš účet je chránený, kliknite na možnosť Zobraziť podrobnosti. Teraz zrolujte ponuku k možnosti Vaše prepojenia s tretími stranami. Kliknite na ňu.

Teraz uvidíte aplikácie, ktoré pristupujú k vášmu Google účtu. Ako kliknete na ikonu „i“, tak uvidíte podrobnosti, ku akým dátam pristupujú aplikácie tretích strán.

Prípadne, ak ste na počítači, tak sa môžete k týmto informáciám dostať aj cez tento odkaz, no musíte byť prihlásení k vášmu účtu. Do pozornosti by sme vám dali kartu „Access to“, teda „Prístup k“. Na tejto karte môžete jednoducho filtrovať medzi aplikáciami, ktoré pristupujú napríklad ku vášmu kalendáru, disku, kontaktom, Gmailu a podobne.

ake aplikacie pristupuju do vasho google uctu_6
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak medzi aplikáciami nájdete také, ktorým nedôverujete, tak ich odstráňte. Rovnako vám odporúčame odstrániť aj tie aplikácie a služby, ktoré pristupujú do vášho účtu, no už ich aktívne nepoužívate. Vyhnete sa tak napríklad tomu, že keď dôjde k úniku dát z daných služieb, tak že sa na verejnosť dostanú aj vaše informácie.

Aké dáta môžu aplikácie tretích strán o vás zbierať?

Dôležité je spomenúť aj to, že aplikácie tretích strán môžu požadovať od vás zdieľanie viacerých informácií. Napríklad informácie ako je vaše meno, e-mailová adresa, profilový obrázok, kontakty, fotografie, údaje z YouTube a ďalšie. Vo svojej podstate môžu kopírovať z vášho účtu všetko, čo im povolíte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close