BezpečnosťSpravodajstvo

Takto zistíte, či sa stal váš Facebook, či iný účet, niekedy obeťou známeho úniku dát!

Pomocou služby haveibeenpwned môžete zistiť, či sa váš účet v jednotlivých službách, nestal v minulosti obeťou úniku dát.

V priebehu uplynulých dní vyplávalo na povrch, že zo sociálnej siete Facebook sa dostalo do obehu viac ako 530-miliónov účtov používateľov spolu s ich súkromnými údajmi. Našťastie, medzi účtami by sa nemali nachádzať účty používateľov zo Slovenska. Česi však toľko šťastia nemali. Najhoršie na tom je, že všetky údaje, ktoré sa dostali do obehu, sú verejne dostupnými prostredníctvom hackerských fór. Doplatil na to dokonca aj šéf sociálnej siete, Mark Zuckerberg, ktorého mobilné číslo sa dostalo do obehu. Čerešničkou na torte je, že pomocou mobilného čísla sa podarilo odhaliť, že používa konkurenčný Signal.

Ako zistiť, či sa váš účet nestal v minulosti obeťou úniku dát?

Vzhľadom na to, že najnovší známy únik dát zo sociálnej siete Facebook zasiahol Slovákov v minimálnej miere, tak nemusíme mať obavy, že sa naše údaje dostali do obehu. Na druhej strane treba povedať, že nejde o jediný únik dát. Rovnako nejde o jedinú službu, kde došlo k úniku. Ako je však možné zistiť, či ste sa niekedy nestali obeťou hackerov? Riešenie je veľmi jednoduché.

To je aj dôvod, prečo by sme vám chceli dať do pozornosti zaujímavú službu haveibeenpwned (pozn. redakcie: odkaz je aktívnym, hoci je preškrtnutým. Ide o chybu nášho systému), ktorá sumarizuje verejné úniky dát vrátane najnovšieho úniku dát z Facebooku.

Potom, ako si otvoríte stránku, tak je potrebné vložiť váš účet do vyhľadávacieho poľa. V prípade sociálnych sietí, to je najčastejšie e-mailová adresa, prostredníctvom ktorej sa prihlasujete. Následne už len zvoľte tlačidlo „pwned?“.

ako zistit ci bol moj ucet hacknuty_pwned_1
Zdroj:Zdroj: vosveteit, haveibeenpwned

Ako môžete vidieť nižšie, tak náš účet sa stal v minulosti obeťou viacerých únikov. Tým najnovším je únik zo služby Nitro, či Promo. Rovnako sa stal v minulosti obeťou úniku dát aj zo služby Zomato. Spolu s informáciou o úniku, sa dopátrate pomocou popisu úniku aj k informácii, aké dáta sa dostali do obehy.  V našom prípade išlo napríklad o e-mailovú adresu a prihlasovacie údaje.

unik dat zo sluzieb_informacie o uniknutych datach
Zdroj: vosveteit, haveibeenpwned

Nedovolí nám však nespomenúť, že ide len o známe úniky dát, ktoré vyplávali na svetlo sveta. Stal sa niekedy váš účet obeťou nejakého úniku dát? Ak áno, tak nám dajte nižšie v komentároch vedieť akého. Rovnako, v prípade ak áno, tak vám odporúčame zmeniť prihlasovacie údaje do služby vrátane ďalších služieb, kde používate rovnaké údaje.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close