BezpečnosťSpravodajstvo

Je bezpečné prihlasovať sa do rôznych služieb cez Gmail, či Facebook účet? Takéto sú riziká!

Čoraz viacej služieb umožňuje prihlasovanie cez Facebook, alebo Google. Oplatí sa to?

Množstvo webových portálov si vyžaduje registráciu, aby sme mohli využívať ich služby, píše portál How Stuff Works. Niektoré z nich nám dokonca chcú prácu uľahčiť a namiesto vypĺňania množstva kolóniek nám dajú možnosť prihlásiť sa rýchlo cez Facebook, Google, alebo iné účty. Otázka znie, oplatí sa túto funkciu využívať?

Ak sa chceme prihlásiť do služby prostredníctvom sociálnej siete, či iného podobného portálu, táto metóda sa nazýva single sign-on alebo skrátene SSO. Ak sa rozhodnete túto metódu využiť, ušetríte síce trochu času, no v podstate sa vzdáte kontroly nad tým, aké informácie sú po aktivácii nového účtu zverejnené.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V bežnom prípade si nový portál vytiahne z vášho účtu na sociálnej sieti meno, profilovú fotku a e-mailovú adresu. V niektorých prípadoch ale môže získať prístup aj k dátumu vášho narodenia a telefónnemu číslu. O tom, čo zverejnia a čo nie rozhodujú zmluvné podmienky nielen nového portálu, ale aj sociálnej siete, cez ktorú sa doňho prihlasujete. Na druhú stranu by mal portál, alebo aplikácia jasne uviesť, čo sa bude zdieľať a čo ostane súkromné.

Pre a proti

Metóda SSO má jednu hlavnú výhodu, ktorou je samozrejme pohodlnosť a rýchlosť registrácie. Už nemusíte vypĺňať desiatky rôznych polí a zároveň si ušetríte starosti so zapisovaním alebo pamätaním si hesiel. Hoci má nový portál prístup ku niektorým údajom zo sociálnej siete, v žiadnom prípade nezískajú prístup k vášmu heslu. V tomto prípade môžete použiť napríklad váš Facebook účet ako kľúč k ostatným službám.

Lenže aké sú nevýhody? SSO ich zopár má, no v tomto prípade sa veľa z nich odvíja od vašich preferencii. Ak patríte medzi ľudí, ktorí si svoje internetové súkromie starostlivo strážia, toto sa vám pozdávať nemusí. Portál, na ktorý sa chcete registrovať pomocou SSO dostáva prístup k údajom, ktoré ste si vložili do profilu na sociálnej sieti. Je pravda, že niektoré údaje by ste museli vypísať manuálne počas vypĺňania registračného formulára. Nový portál ale môže nájsť cestu aj k citlivejším informáciám, ktoré vo formulári nenájdete vôbec. Tie sa buď objavia vo vašom profile bez dovolenia, alebo ich využijú na reklamné účely.

Malé stránky, ktoré ešte nemajú vybudovanú reputáciu, môžu vaše údaje predať podvodníkom pre rýchly zisk. Väčšie portály alebo služby, si to ale dovoliť nemôžu. Netvrdíme, že veľké spoločnosti nepracujú s vašimi osobnými dátami, no vo väčšine prípadov majú jasne uvedené čo môžu zbierať a ako vaše dáta použijú.

Ako sa rozhodnúť?

„V konečnom dôsledku nie je používanie SSO bezpečnejšie, ani nebezpečnejšie, oproti tradičným metódam registrácie. Menšie aplikácie môžu mať slabšie bezpečnostné opatrenia a v tomto prípade by bolo rozumnejšie zvoliť prihlásenie cez iný účet, než im vydať váš e-mail a heslo,“ vyjadril sa odborník na internetové súkromie, Paul Bischoff.

SSO má svoje výhody a aj nevýhody. Niektorí tvrdia, že používanie účtu na sociálnych sieťach zvyšuje riziko kyberútoku, pretože útočník získava hacknutím vášho účtu prístup aj k iným službám. Váš Facebookový alebo Google účet sa v tomto prípade dá uzamknúť, čím potenciálny útočník svoju výhodu stráca. Jediným problémom je fakt, že ak Facebook, alebo Google má výpadok, neprihlásite sa pomocou nich ani na iné stránky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close