Webb ukázal vedcom zrod prvých galaxií
Vesmír

Takéto niečo astronómovia ešte nevideli: Po prvýkrát sa pozreli na zrod prvých galaxií

Výskumníci z University of Copenhagen sa s pomocou Webbovho vesmírneho teleskopu pozreli na tri z prvých galaxií, ktoré vznikli po Veľkom tresku.  

Tieto galaxie vznikli niekedy pred 13,3 až 13,4 miliardami rokov, teda naozaj hneď po Veľkom tresku. Autori štúdie veria, že ide o jedny z úplne prvých galaxií, ktoré vo vesmíre vznikli. Webbov teleskop pozoroval signály vychádzajúce z obrovského množstva plynu, ktorý si mladá rodiaca sa galaxia priťahuje.  

Počítačové simulácie nám ukázali, ako sa galaxie formujú, no až doteraz astronómovia tento proces nevideli v praxi.  

“Môžeme povedať, že ide o prvé priame zábery galaktickej formácie, aké sme kedy videli. Webbov vesmírny teleskop nám doteraz priniesol len zábery z neskorších štádií galaktickej evolúcie. Tu sme sa pozerali priamo na ich zrod,” vysvetľuje Kasper Elm Heintz, vedúci nového výskumu.  

Trojica galaxií mohla vzniknúť 400 až 600-miliónov rokov po Veľkom tresku, čo je z kozmického hľadiska mimoriadne krátka doba. Po Veľkom tresku vesmír vyzeral skôr ako nepriehľadná “polievka” zložená z atómov vodíka. Počas prvých stoviek miliónov rokov vznikli prvé hviezdy, ktoré sa neskôr začali spolu s plynom združovať do galaxií. Toto je proces, ktorý pozoroval Webbov vesmírny teleskop.  

Kedy vznikli prvé galaxie?

Zrod prvých galaxií nastal v období, ktoré nazývame epocha reionizácie. Tá sa vyznačuje tým, že prvá energia a svetlo hviezd prerazili hmlu vodíkového plynu. Webbov vesmírny teleskop dokázal zachytiť práve tieto obrovské množstvá vodíkového plynu. Pozorovania predstavujú najvzdialenejšie pozorovania chladného a neutrálneho vodíkového plynu. Ten sa považuje za základný stavebný kameň hviezd a galaxií. 

Výskumníci už zajednali viac času na Webbovom vesmírnom teleskope. Ten sa pozrie na galaxie znova. Autori štúdie dúfajú, že získajú nové dôkazy, ktoré im pomôžu pochopiť obdobie vesmírneho úsvitu.  

“Jedna z najväčších otázok ľudstva je odkiaľ pochádzame. V našej štúdii sa pokúšame poskladať obraz, ktorý nám viac povie o jedných z prvých štruktúr, ktoré vo vesmíre vznikli. Aj v ďalších krokoch chceme toto obdobie skúmať viac do hĺbky,” tvrdí spoluautor štúdie, Gabriel Brammer.  

Vesmír vznikol pred 13,8-miliardami rokov Veľkým treskom. Počas gigantickej explózie vznikol nielen priestor, ale aj subatomárne častice ako kvarky a elektróny. Tieto častice sa spojili do protónov a neutrónov a tie sa neskôr spojili do jadier atómu. Vedci predpokladajú, že približne 380-tisíc rokov po veľkom tresku začali elektróny obiehať okolo jadier atómov a tak vznikli prvé najjednoduchšie atómy.  

Čo však Veľký tresk bol a čo sa dialo ešte pred ním, ostáva záhadou. Zatiaľ nevieme, či na tieto otázky nájdeme niekedy odpoveď, no štúdie, ako táto, nás k nej pomaly približujú. 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť