planeta hviezda exoplaneta slnko
Zdroj: Lukasz Pawel Szczepanski / Shutterstock.com
Vesmír

Astronómovia našli vesmírny „jackpot“: Planéta Gliese 12 b ponúka najlepšiu šancu zistiť, či existuje vo vesmíre život

Vedci do dnešného dňa objavili viac ako 5-tisíc exoplanét, pričom len hŕstka z toho môže mať podmienky podobné našej Zemi. Autori štúdie, publikovanej v Royal Astronomical Society, pridávajú do zoznamu potenciálne obývateľných planét ďalší, mimoriadne zaujímavý cieľ.  

Jednou z najväčších otázok ľudstva je, či sme vo vesmíre sami. Výskumníci sa už desaťročia pokúšajú nájsť planétu, ktorá by dokázala podporovať život, no tento výskum je náročnejší, než sa môže zdať. Momentálne je Zem jedinou známou planétou, ktorá dokáže život podporovať, no a tak prirodzene vedci hľadajú také planéty, ktoré by sa tej našej podobali najviac. Takých ale nie je veľa.  

Dnes ale vyšla štúdia, ktorá prináša fascinujúce zistenie. Len približne 40 svetelných rokov od nás leží planéta podobná Zemi, ktorá môže byť len o trošku teplejšia ako tá naša. Tou exoplanétou je Gliese 12 b, ktorá sa viac podobá na Venušu, prezývanú aj dvojička Zeme.  

Gliese 12 b má o trošku menšiu veľkosť ako Zem a pozorovania ukázali, že priemerné teploty na povrchu planéty sa môžu pohybovať okolo 42 stupňov Celzia. To však platí, len ak exoplanéta nemá atmosféru. 

Momentálne môžu platiť tri možnosti. Buď má exoplanéta atmosféru podobnú Zemi, podobnú Venuši alebo nemá žiadnu. Nevylučuje sa ani to, že exoplanéta môže mať nový typ atmosféry, aký v Slnečnej sústave neuvidíme.  

“Musíme získať odpoveď, pretože tá nám pomôže rozhodnúť o tom, či môže mať Gliese 12 b prijateľné teploty na to, aby mohla na povrchu existovať voda a potenciálne aj život,” vysvetľujú vedci.  

Najlepší cieľ na hľadanie života

Americká NASA popísala exoplanétu ako najbližšiu tranzitnú zemi podobnú planétu s prijateľnou teplotou, akú sme doteraz objavili. Zároveň predstavuje viac než dobrý cieľ pre Webbov vesmírny teleskop, najvýkonnejšie vesmírne observatórium, aké máme. Najbližšou exoplanétou k Zemi je Proxima Centauri b. Nachádza sa od nás len štyri svetelné roky, no nepatrí medzi tranzitné. Znamená to, že z nášho uhla neprechádza popred svoju hviezdu, čo vedcom komplikuje pozorovania.  

Gliese 12 b obieha okolo červeného trpaslíka, chladnej hviezdy, ktorá sa radí medzi najrozšírenejší typ hviezdy v galaxií. Ďalšie pozorovania môžu odhaliť, či môže život vzniknúť aj v sústavách takéhoto typu.  

“Gliese 12 b predstavuje jeden z najlepších cieľov pre výskum toho, či si exoplanéty podobné Zemi dokážu okolo červených trpaslíkov udržať atmosféru. To predstavuje kritický krok k pochopeniu toho, aký vzácny môže byť život v našej galaxií,” tvrdí Shishir Dholakia, jeden z autorov štúdie.  

Exoplanéta sa nachádza v rovnakej vzdialenosti ako slávna sústava TRAPPIST-1. Tá pozostáva až zo siedmich planét podobných Zemi. Tri sa podľa našich poznatkov môžu nachádzať v obývateľnej zóne. Autori štúdie tvrdia, že sa na planétu Gliese 12 b pozrie aj Webbov vesmírny teleskop, ktorý nám prinesie ďalšie informácie.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť