Okolo týchto hviezd pravdepodobne nenájdeme planéty podobné zemi
Vesmír

Okolo týchto hviezd druhú Zem pravdepodobne nenájdeme, hlásia vedci

Keď hviezda ukončí svoju formáciu, okolo nej ostane prstenec hmoty, ktorý označujeme ako protoplanetárny disk. V tomto disku sa začnú na seba postupne nabaľovať zrniečka prachu a plyn, čím vznikajú planetárne zárodky. Tento proces pokračuje, kým nevzniknú planéty.  

Výskumníci z Inštitútu Maxa Plancka vo svojej novej štúdii zisťujú, že pri hviezdach s mimoriadne nízkou hmotnosťou protoplanetárny disk vyzerá inak, než pri ostatných hviezdach. Výskumníci sa na tieto protoplanetárne disky pozreli pomocou vedeckého inštrumentu MIRI (Mid-Infrared Instrument), ktorý sa nachádza na palube Webbovho vesmírneho teleskopu.  

Pozorovania, ktoré vedci v rámci štúdie vykonali, nemožno urobiť z povrchu Zeme. Emisie, ktoré protoplanetárne disky okolo hviezd s nízkou hmotnosťou vyžarujú, sú pohltené atmosférou našej planéty. Autori štúdie zároveň tvrdia, že v minulosti dokázali identifikovať jedine emisie acetylénu. Webbov vesmírny teleskop má však oveľa väčšiu citlivosť a rozlíšenie, čo vedcom umožňuje odhaliť aj slabšie emisie molekúl, ktoré nemajú v disku až také veľké zastúpenie.  

V rámci štúdie vedci odhalili v protoplanetárnych diskoch plyn o teplote približne 30 stupňov Celzia. V diskoch objavili veľké množstvo uhlíkových molekúl, no zároveň im chýbali molekuly obohatené o kyslík.  

“Kompozícia protoplanetárneho disku okolo hviezd s nízkou hmotnosťou sa diametrálne odlišuje od kompozície, ktorú vidíme okolo hviezd podobných Slnku. Pri nich si všímame, že dominuje voda a oxid uhličitý,” vysvetľuje Inga Kamp, jedna z autorov štúdie.  

Ako príklad vedci uvádzajú protoplanetárny disk okolo hviezdy PDS 70, v ktorom objavili veľké množstvo vodnej pary. Nová štúdia dáva vedcom lepšiu predstavu o tom, kde by sme mohli nájsť planéty podobné Zemi. Kompozícia protoplanetárneho disku totiž dáva základ novým planétam. Ak by vznikala pevná planéta v disku, ktorému chýbajú základné látky pre život, takáto planéta by vyzerala úplne inak ako Zem.  

Planéty podobné Zemi tu nenájdeme

Evolúciu planét a ich počet zároveň ovplyvňuje množstvo materiálu v disku a jeho distribúcia. Astronómovia si však všimli, že okolo hviezd z malou hmotnosťou vznikajú pevné planéty oveľa jednoduchšie ako plynné obry. Usudzujú, že väčšina takzvaných terestriálnych planét bude existovať okolo týchto hviezd.  

“Veľké množstvo primárnych atmosfér týchto planét sa bude skladať z uhľovodíkových zlúčenín a nie z plynov bohatých na kyslík, napríklad vodnej pary alebo oxidu uhličitého,” vysvetľuje spoluautor štúdie, Thomas Henning.  

Výskumníci majú jasno v tom, že disky okolo hviezd s nízkou hmotnosťou obsahujú viac uhlíka ako kyslíka, hoci stále nevedia prečo. Tvrdia ale, že tieto hviezdy nebudú najlepším miestom, kde môžeme hľadať planéty podobné našej. Výskumníci ale v budúcnosti plánujú rozšíriť výskum protoplanetárnych diskov okolo týchto hviezd. Veria, že väčšia vzorka im dovolí lepšie pochopiť ako sa disk a prvky v ňom vyvíjajú.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť