V Číne už čoskoro vznikne „umelý Mesiac“: Na čo bude slúžiť?

Pôjde o významnú pomôcku, ktorá uľahčí prípravy na skutočné misie.

chodza po mesiaci_prvy clovek na mesiac_NASA
Zdroj: NASA, misia Apollo 11 1969 (Prvý človek na Mesiaci)

Hoci Spojené štáty usilovne pracujú na svojom programe Artemis, ktorý ich má dostať na povrch Mesiaca, nie sú jedinou veľmocou, ktorá sa o našu prirodzenú družicu zaujíma, píše portál Futurism.

Ďalšou mocnosťou je Čína, ktorej sa podarilo vytvoriť „umelý Mesiac“. Je to platforma, ktorá má simulovať nízku gravitáciu našej prirodzenej družice a pomôcť tak astronautom pripraviť sa na misiu. Umelý Mesiac bude vákuová komora, ktorá na vytvorenie nízkej gravitácie využije silné magnetické pole.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto komora má byť dokončená už o pár mesiacov, tvrdia vedci. Keď bude spustená, dokáže „odstrániť“ gravitáciu na tak dlho, ako si bude experiment vyžadovať.

Malý háčik

Znie to naozaj úžasne, ale má to malý háčik. Vákuová komora bude mať priemer len 60 cm, čo nie je ani zďaleka dosť na to, aby sa do nej zmestil astronaut s mohutným vesmírnym skafandrom. Samotní astronauti sa do nej teda nezmestia, no to neznamená, že nebude mať svoje využitie. Výskumníci plánujú pomocou tejto vákuovej komory testovať rôzne náradia, ktoré si so sebou budú astronauti brať.

V tomto prípade je úlohou zistiť, ako budú rôzne pomôcky reagovať na mesačné prostredie. Ak tím vedcov odhalí nejaké chyby, môže ich pred štartom vyladiť.

„Niektoré experimenty, ako napríklad test nárazu, trvajú len niekoľko sekúnd. Iné experimenty si vyžadujú, aby bol umelý Mesiac zapnutý niekoľko dní,“ vyjadril sa Li Ruilin, inžinier z China University of Mining and Technology.

Tento experiment inšpirovali predchádzajúce výskumy, ktoré viedol ruský fyzik, Andrew Geim. V jeho experimentoch dokázal pomocou magnetov levitovať žabu. Za svoj odvážny experiment získal Geim Ig Nobelovu cenu, čo je ocenenie, ktoré paroduje známu Nobelovu cenu. Dáva sa vedcom, ktorí podnikajú nanajvýš neobvyklé vedecké experimenty.

Inšpirácia pre komoru

Nakoniec sa aj bláznivý experiment stal inšpiráciou pre komoru simulujúcu podmienky Mesiaca na našej planéte. S rozbiehajúcimi sa vesmírnymi pretekmi budeme pravdepodobne svedkami ešte ďalších významných vedeckých objavov. Momentálne vrcholí súperenie medzi Čínou a Spojenými štátmi.

Americká vesmírna agentúra, NASA, momentálne plánuje pristáť s človekom na Mesiaci do roku 2024. Čína naopak povedala, že astronautov dokážu poslať na Mesiac až v roku 2030. Je však otázne, či sa Spojeným štátom podarí svoj termín dodržať. Čína navyše počíta aj s možnosťou, že sa na Mesiac dostanú o čosi skorej.

Člen Čínskej akadémie vied, Ye Peijian tvrdí, že existuje možnosť, aby sa Čína dátumom štartu priblížila k Spojeným štátom. Pre tamojšiu štátnu televíziu sa Peijian vyjadril, že pokiaľ je výskum v plnom prúde a krajina je odhodlaná na Mesiaci pristáť, potom je odlet pred rokom 2030 reálnou možnosťou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre