Už zajtra odštartuje výnimočná misia: Mini satelit CAPSTONE bude dôležitým prvým krokom v programe Artemis

Ak všetko pôjde podľa plánov, už v pondelok sa satelit vydá na svoju štvormesačnú púť.

Už zajtra odštartuje výnimočná misia CAPSTONE.
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Ak pôjde všetko podľa plánu, už tento pondelok, 27. júna americká NASA odštartuje mimoriadne špeciálnu misiu. Na prvý pohľad nenápadný satelit CAPSTONE je v skutočnosti prvým krokom k vesmírnej stanici na obežnej dráhe Mesiaca, píše Gizmodo.

Satelit sa po štarte dostane na jedinečnú obežnú dráhu, na ktorej poslúži ako navigácia pre program Artemis, čo je pripravovaný vesmírny program, ktorého cieľom je vrátiť ľudí na Mesiac a vybudovať na ňom trvalú posádku. Prvá misia programu Artemis odštartuje už tento rok, no astronauti by sa po povrchu Mesiaca mali prejsť až okolo rok 2024, ak všetko pôjde podľa plánov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Satelit CAPSTONE sa do vesmíru vynesie na rakete Electron, ktorú vyrobila spoločnosť Rocket Lab. Tejto spoločnosti sa v máji podarilo zachytiť pomocnú raketu pomocou helikoptéry. Týždeň po štarte sondy si budete môcť jej cestu pozrieť na portáli NASA, Eyes on the Solar System. Okrem sledovania misie v reálnom čase si môžete pozrieť aj jej 3D vizualizáciu.

Test pred veľkým krokom

Misia po prvýkrát vstúpi na špeciálnu obežnú dráhu NRHO (pozn. redakcie: Near-Rectilinear Halo Orbit). Ide o druh halo orbity, ktorá sa využíva pri libračných bodoch, ktoré sú síce prázdnymi miestami vo vesmíre, no aj napriek tomu ich možno obiehať. Libračné body sú v sústave dvoch telies miesta, kde sa vyrovnávajú gravitačné a odstredivé sily.

Obežná dráha NRHO je špecifická tým, že sondu umiestni do ideálneho miesta z hľadiska gravitačných síl Zeme a Mesiaca. Podľa agentúry NASA by sa sonda mala nachádzať na takmer stabilnej obežnej dráhe okolo Mesiaca a nielenže spotrebuje menej paliva pri udržiavaní kurzu, udrží si tiež neustále spojenie so Zemou.

Americká NASA plánuje použiť satelit CAPSTONE ako test ešte predtým, než na rovnakú obežnú dráhu umiestni vesmírnu stanicu Lunar Gateway. Po šiestich dňoch od štartu raketa vypustí satelit, ktorý k Mesiacu poputuje približne štyri mesiace. Následne satelit analyzuje obežnú dráhu po dobu šiestich mesiacov. Vedci využijú misiu CAPSTONE aj na otestovanie navigačnej technológie raketa-raketa. V budúcnosti by sa vesmírne misie nemuseli spoliehať na komunikáciu s pozemným tímom.

Misia CAPSTONE sa pokúsi otestovať navigáciu spoliehajúcu sa na sledovanie polohy relatívne k ďalšiemu satelitu, Lunar Reconnaissance Orbiter. Obežná dráha, na ktorej sa misia CAPSTONE a neskôr aj stanica Lunar Gateway bude nachádzať, umožní umiestnenie väčších objektov až na dobu 15 rokov. Strategické umiestnenie vesmírnej stanice by z nej urobilo ideálnu zastávku pre misie putujúce hlbšie do vesmíru.

Americká NASA chce totiž z Mesiaca spraviť akýsi odrazový mostík nielen na Mars, ale aj hlbšie do Slnečnej sústavy. Pripravovaná základňa by sa mala nachádzať pri južnom póle Mesiaca.

Štart misie si môžete pozrieť naživo zajtra o 11:00. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre