SpravodajstvoTechnológie

Uber, Taxify a ďalšie obdobné služby sa môžu schovať. Tesla chce už budúci rok zaplaviť ulice robo-taxíkmi

Americká automobilka Tesla je vo svete známa nie len vďaka svojim vynikajúcim elektromobilom, ale aj vďaka neustálemu napredovaniu v rámci autonómnej jazdy. Ambiciózne predstavy Elona Muska o plne autonómnej jazde prichádzajú síce s menším oneskorením, no predsa sme sa dočkali ich naplnenia. Najnovšie technologické hardvérové a softvérové pokroky v rámci vývoja Tesly totižto autonómnu jazdu zvládnu. Tesla by s pomocou tejto technológie chcela spustiť vlastné robo-taxíky, ktoré by sa mali dostať do ulíc už budúci rok. Na tému pozornil portál Engadget.

Konferencia venovaná iba autonómnej jazde

Najnovšie plány a pokroky spoločnosti Tesla boli odhalené na nedávnej konferencii o autonómnej jazde, ktorá bola určená pre investorov. Najväčším highlightom konferencie bolo predstavenie úplne prvého čipu od Tesly, ktorý bude srdcom nových automobilov Tesla. Ide o historicky prvý čip, ktorého vývoj začala Tesla ešte v roku 2016. Automobilka sa tak nestane závislá na čipoch od spoločnosti Nvidia, ktorá bola doteraz hlavným dodávateľom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Elon Musk na konto nového čipu uviedol, že Tesla „ktorá nikdy nenavrhovala čipy, navrhla najlepší čip na svete.“  Nový čip je súčasťou FSD, teda počítača, ktorý umožňuje plne autonómnu jazdu. Podobným hardvérom už ale disponujú všetky automobily Tesla.

„Všetky automobily Tesla majú v tomto momente všetko potrebné pre autonómnu jazdu, ktorá je dnes k dispozícii. Jediné, čo ešte musíme urobiť, je vylepšiť softvér,“ uviedol Musk.

Robo-taxi už o rok

Najväčším problémom Tesly je teda softvér. Musk sľuboval dostupnosť autonómnej jazdy už na koniec tohto roku, no väčšina analytikov tvrdí, že to Tesla nestihne. Elon Musk ale počas konferencie uviedol, že i keď sa jedná o naozaj zložitý softvérový problém, Tesla ho do konca roka vyrieši a automobily budú schopné autonómnej jazdy už koncom roka. Ešte ambicióznejším plánom je však spustenie robotických taxíkov, ktoré údajne uvidíme už o rok. Tesla by vďaka vlastným autonómnym taxíkom chcela konkurovať službám ako Uber a Lyft, ktoré pracujú na podobných riešeniach. Musk by chcel ale ceny taxíkov zraziť na 0,18 dolárov za míľu. Normálna cena v službách Lyft a Uber za jednu míľu je však 2 až 3 doláre.

Zaujímavá futuristická vízia Elona Muska

Na konferencii taktiež zaznela naozaj zaujímavá futuristická predstava, ktorá je momentálne viac menej nepredstaviteľná. Musk tvrdí, že do dvoch rokov prestane automobilka vyrábať vozidlá s volantom a pedálmi. Naozaj odvážne plány, nemyslíte?

Zdroj: Engadget, úvodný obrázok: Youtube (Tesla)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close