Teleskop Jamesa Webba prináša nový pohľad na Fantómovú galaxiu

Hoci nejde o prvý pohľad na Fantómovú galaxiu (M74), tak aj napriek tomu, teleskop Jamesa Webba prináša nové poznatky o galaxii.

Teleskop Jamesa Webba fantomova galaxia M47
Zdroj: ESA/Webb, NASA & CSA, koláž

Teleskop Jamesa Webba neprestáva udivovať astronómov ale ani laikov. Len v priebehu včerajšieho dňa obehli internet fotografie binárnej sústavy WR 40, kde interagujú medzi sebou dva vzácne typy hviezd, čo vedie ku vzniku pravidelných erupcií prachu. Spomenúť ale môžeme aj objav oxidu uhličitého v atmosfére planéty WASP-39b vzdialenej od nás približne 700 svetelných rokov. Ide vôbec o prvý jasný dôkaz o existencii tohto plynu mimo Slnečnej sústavy.

Fantómová galaxia

Nová snímka zverejnené Európskou vesmírnou agentúrou, NASA a CSA vznikla za použitia Hubblovho teleskopu a teleskopu Jamesa Webba. Ide o špirálu solárnych systémov vzdialenú 32 miliónov svetelných rokov od Zeme, ktorá sa nachádza v súhvezdí Rýb. Na výslednej fotografii (v strede) možno vidieť Fantómovú galaxiu, ktorá je formálne známou ako M47 a je kombináciou snímok oboch vesmírnych ďalekohľadov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
fantomova galaxia zachytena roznymi teleskopmi
Zdroj: ESA/Webb, NASA & CSA

„Vľavo je pohľad Hubbleovho vesmírneho teleskopu NASA/ESA na galaxiu v rozsahu od starších, červenších hviezd smerom k stredu, cez mladšie a modrejšie hviezdy v jej špirálových ramenách až po najaktívnejšie hviezdne formácie v červených bublinách oblastí H II. Vpravo je snímka vesmírneho teleskopu Jamesa Webba z NASA/ESA/CSA nápadne odlišná, namiesto toho zvýrazňuje masy plynu a prachu v ramenách galaxie a hustú hviezdokopu v jej jadre. Kombinovaný obraz v strede spája tieto dve snímky a vytvára skutočne jedinečný pohľad na túto špirálovú galaxiu „veľkého dizajnu“.“, vysvetľuje ESA.

M74 je špeciálna trieda špirálových galaxií známa ako „špirála veľkého dizajnu“, čo znamená, že jej špirálové ramená sú výrazné a dobre definované na rozdiel od nejednotnej a členitej štruktúry, ktorú možno vidieť v niektorých špirálových galaxiách.

Vďaka Webbovmu teleskopu sa podarilo zachytiť jemné vlákna plynu a prachu v grandióznych špirálových ramenách M74, ktoré sa vinú smerom von zo stredu snímky.

Webb sa pozrel na M74 pomocou infračerveného prístroja (MIRI), aby sa dozvedel viac o najskorších fázach formovania hviezd v miestnom vesmíre. Tieto pozorovania sú súčasťou väčšieho úsilia zmapovať 19 blízkych galaxií tvoriacich hviezdy v infračervenom pásme v rámci medzinárodnej spolupráce PHANGS, vysvetľuje na svojich stránkach ESA.

Treba ale podotknúť, že nejde o prvé pozorovanie tejto galaxie. V minulosti sa na ňu pozeralo okrem Hubbleovho vesmírneho teleskopu aj niekoľko pozemných observatórií. Ale aj napriek tomu, nové snímky prinášajú viac informácií o galaxii. Pridanie krištáľovo čistých pozorovaní Webba na dlhších vlnových dĺžkach umožňuje astronómom presne určiť oblasti tvoriace hviezdy, presne zmerať hmotnosti a vek hviezdokop a získať prehľad o povahe malých zŕn prachu unášaných v medzihviezdnom priestore.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre