Ako šetriť náš zrak pri používaní smartfónu? Nasledujte tieto tipy a vyhnete sa tak vážnejším problémom

Pri používaní smartfónu by sme si mali chrániť najmä náš zrak. Pozrite sa, ako ho chrániť čo najefektívnejšie.

smartfon v ruke
Zdroj: unsplash.com (Jamie Street), Vosveteit.sk (úprava)

Už naši rodičia a starí rodičia nám vraveli, aby sme nesedeli dlho pred televíziou, pretože si pokazíme zrak. Neskôr sa toto upozornenie prispôsobilo monitorom počítačov a dnes, keď už každý z nás nosí malý displej so sebou vo vrecku by sme pokojne mohli preniesť toto upozornenie aj na smartfóny. V prípade používania displejov však nejde len o bezcieľnu radu, ktorí nám naši príbuzní dávali. Niečo na nej predsa len bolo, keďže displeje skutočne môžu pokaziť náš zrak. My sa teraz sústredíme na displeje smartfónov a bolesť očí či hlavy, no niektoré rady môžete pokojne preniesť aj pre používanie počítača. Tipy, ako ušetriť naše oči pred displejom nám priniesol portál maketecheasier.com.

Začneme antireflexnou ochranou

Väčšina lepších smartfónov dnes už v displeji prináša antireflexnú vrstvu vrátane vrstvy pre ochranu pred modrým svetlom. Pri používaní takéhoto displeja si náš zrak vie výrazne uľaviť, pričom sa na konci dňa nemusíme cítiť unavení a zároveň nemusíme pociťovať bolesť hlavy alebo očí. Ak váš displej nedisponuje takouto ochranou, dá sa jednoducho dokúpiť, pričom vôbec nestojí veľa peňazí. Problémom pri používaní displeja smartfónu však vie byť aj to, že žmurkáme menej často. Z tohto dôvodu by sme mali sledovať, ako často žmurkáme a v prípade potreby aj osviežiť svoje oči vodou. Na pomoc nám môžu prísť aj tzv. umelé slzy, ktoré vieme kúpiť v kvapkách v optike či lekárni. Častým problémom totiž býva syndróm suchého oka, ktorým trpí čoraz viac ľudí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
ako chrániť zrak smartfón
Zdroj: Unsplash.com (Magnet.me)

Ľudské oko nebolo vytvorené a prispôsobené pre dlhé pozeranie na krátku vzdialenosť. K tomu však prichádza, keď sa dlhú dobu pozeráme na displej nášho smartfónu. V takomto prípade prichádza na scénu pravidlo „dvadsiatich“, kedy každých 20 minút sledujeme nejaký objekt vo vzdialenosti aspoň 6 metrov na 20 sekúnd. Lepšou alternatívnou je však každých 40 – 50 minút odísť od nášho displeja a dať si pauzu na aspoň 10 – 15 minút. Náš zrak sa nám za to poďakuje.

Zrak chráni aj správny jas

V tmavom prostredí by sme sa nemali pozerať na príliš svetlé displeje. Dôvodom je to, že naše oko vo chvíli, kedy prechádza z príliš jasného displeja do tmavého prostredia zažíva šok. Správnym riešením je využiť napríklad automatický jas, ktorý prispôsobí svetlo smartfónu okoliu. Najlepším riešením by však zrejme bolo, keby sme náš smartfón v úplnej tme nepoužívali vôbec. Zrak vie namáhať aj nečistota na našom displeji, keďže nám nečistota vie prekážať. Displej smartfónu by mal byť teda bez nečistôt, ktorých sa vieme zbaviť napríklad utierkou z mikrovlákna. Problémom vie byť aj rozbitý displej, ktorý pre naše oko vytvára neprirodzené prostredie.

pad telefonu rozbity displej_2
Zdroj: unsplash.com (Ali Abdul Rahman)

Pozrieme sa aj na ideálnu vzdialenosť pre náš zrak. Aby sme sa vyhli bolestiam hlavy, očí a zhoršeného zraku, mali by sme displej smartfónu udržiavať vo vzdialenosti od 40 do 45 cm od očí. Táto vzdialenosť sa však líši v prípade televízie alebo počítača, keďže sa vymeriava podľa veľkosti displeja.

Nočný režim a modré svetlo

Väčšina smartfónov dnes ponúka akýsi nočný režim alebo podobné filtre modrého svetla. Tento režim je určený primárne k redukcii príjmu modrého svetla pred spánkom. Využiť ho však môžeme kedykoľvek keď cítime, že je na nás displej smartfónu až príliš ostrý. Zrak si vieme chrániť aj okuliarmi proti modrému svetlu, ktoré sa stali v posledných rokoch veľmi populárnymi. V takomto prípade však odporúčame zainvestovať do kvalitnejších okuliarov.

Samsung Galaxy S22_recenzia_predna stena_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Spomínali sme však už aj používanie smartfónu pred spánkom. Tomu by sme sa mali vyhnúť, ak to ide. Ak nie, svoje zariadenie by sme mali odložiť aspoň niekoľko minút predtým, než sa uberieme k spánku. Rovnako by sme mali aj dbať na limity, koľko by sme pred displejom mali maximálne počas dňa stráviť. O tom sme sa už rozprávali v našom predchádzajúcom článku.

Ako chránite svoj zrak pred displejom smartfónu vy? A všimli ste si niekedy problémov spojených práve s používaním smartfónu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre