SpravodajstvoZariadenia

Koľko času denne strávite pred obrazovkou? Túto hranicu by ste nemali prekračovať, pozrite sa prečo!

Pozrite sa, koľko času by ste najviac mali pred obrazovkou stráviť počas dňa vy. Ak túto hranicu prekročíte, môže to mať negatívne účinky.

V dnešnej dobe so smartfónom, strávime pomerne veľa času, keďže ho využívame na množstvo rôznych úkonov. Zo smartfónu totiž už nie je len nástroj pre volanie a posielanie správ, no stali sa z neho aj prenosné hodinky, plánovač, noviny či kalkulačka. Množstvo rôznych nástrojov ku nám smartfón pevne pripútalo na dlhé hodiny a priemerne so smartfónom v ruke strávime až niekoľko hodín denne. Okrem smartfónu nás však lákajú aj iné spôsoby oddychu pri obrazovke ako je sledovanie televízie, práca na počítači alebo sledovanie filmu na tablete. Nehovor viac o tom, že aj v práci častokrát trávime hodiny za obrazovkou monitoru. Otázkou ale ostáva, kde je tá vrchná hranica toho, že by si mali od obrazovky oddýchnuť? A aké negatívne účinky môže mať, keď strávime pred obrazovkou času viac? Odpoveď nám prináša portál reidhealth.org a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne.

Koľko času denne trávite pred obrazovkou vy?

Len sa zamyslite, koľko hodín denne využívate v priemere zariadenie s displejom? Prieskum v Spojených štátoch zistil, že priemerný človek strávi pred obrazovkou až 11 hodín denne, pričom počas pandémie sa číslo dokázalo vyšplhať až na neuveriteľných 19 hodín denne. Tieto dáta boli získané v USA a šlo o čas strávený so smartfónom, televíziou, notebookom či inou obrazovkou. Pravdepodobne k podobným číslam by sme sa dostali aj u nás. Koľko je však ideálny čas k tomu, aby ste svoj smartfón či iné zariadenie mohli bezpečne využívať a pritom nemyslieť na nejaké vedľajšie negatívne efekty? Ideálny čas pre dospelú osobu zatiaľ nie je fixne určený. Čo je ale isté, ľudia, ktorí podľa štúdie strávili so svojím smartfónom, či iným zariadením denne viac ako 6 hodín, mali oveľa vyššie riziko pre príchod depresie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
smartfon
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

Štúdia sa však pozrela aj na druhú stranu brehu. Ak by sme dokázali náš denný čas na sociálnych sieťach zredukovať na 30 minút denne, kvalita nášho života a taktiež úroveň nášho šťastia by mohla výrazne vzrásť. Keď sa však povie čas pred obrazovkou, závisí aj od aktivity, akú vykonávame. Určite ste si zmysleli napríklad na sociálne siete, ktoré nášmu životu neprinášajú veľa pozitívnych aspektov. Elektronické zariadenia však vieme využívať aj napríklad na pasívny oddych pri čítaní knihy alebo pozeraní filmov. V takomto prípade sa môžeme rozprávať o pozitívnom vplyve týchto zariadení na psychiku.

Negatívne efekty sa môžu líšiť

Aj vám sa možno stalo, že ste sa po dlhom „oddychovom“ dni pri obrazovke cítili unavenejšie, ako po aktívnom dni. Je to tým, že svetlá displeja značia nášmu mozgu, aby ostal v pozore a neoddychoval. Ak by sme teda pred obrazovkou trávili denne viac času, mohli by sme sa cítiť unavenejšie, no aj náš nasledovný spánok by mohol mať nižšiu kvalitu. V niektorých prípadoch sa dokonca môže objaviť aj insomnia, teda nespavosť. Pri pozeraní na displej sa môže rovnako objaviť aj syndróm suchého oka spôsobený menšou frekvenciou žmurkania. To dokáže zapríčiniť bolesti očí a hlavy. U bolestí ešte ostaneme, pretože nesprávnym postojom či polohou pri sedení dokážeme zapríčiniť aj bolesť krku, ramien a chrbátu.

Stres pri počítači
Zdroj: Unsplash.com
(Elisa Ventur)

Ďalším problémom s nadmerným používaním týchto zariadení ako smartfón či počítač dokáže byť aj závislosť. V prípade, že sa staneme závislými na elektronike, dokážeme bez nej dokonca reagovať podráždene, precitliveno a depresívne. Rovnako môžeme prichádzať o základné schopnosti motoriky a bežného racionálneho premýšľania. Utrpieť môže aj naša kondícia, keďže v sedavej polohe vieme stráviť čas, ktorý by sme za iných okolností využili aktívne.

Koľko času bežne strávite pred obrazovkou denne vy? A akú činnosť vykonávate najviac? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close