SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Šéf OpenAI (tvorca ChatGPT) teraz varuje pred umelou inteligenciou

Sam Altman sa podpísal pod otvorený list, v ktorom spolu s ďalšími signatármi volajú po regulácii umelej inteligencie.

Umelá inteligencia je v posledných mesiacoch čoraz frekventovanejší pojem. Dopomohla k tomu spoločnosť OpenAI, ktorá sprístupnila v nedávnej minulosti známeho chatbota ChatGPT, ktorého môžu ľudia používať bezplatne. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o nástroj, ktorý dokáže generovať na ľubovoľnú tému odpovede na otázky podobne ako človek. No využitie tohto robota je oveľa širšie ako len písanie si s robotom.

Tento nástroj mnohých udivuje, čo všetko dokáže. To je aj dôvod, prečo sa mnoho ľudí začalo pýtať, či umelá inteligencia nepredstavuje pre nás v budúcnosti hrozbu. Ešte v marci sme upozorňovali na otvorený list (Pause Giant AI Experiments: An Open Letter), ktorý podpísalo viacero popredných predstaviteľov zo sveta technológií a vedy na čele s Elonom Muskom, ktorí volajú po väčšej regulácii AI.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Signatári tohto listu vyjadrili obavu, že preteky vo vývoji umelej inteligencie sa nám môžu vymknúť z rúk, čo predstavuje potenciálnu hrozbu pre ľudstvo.

„Rôzne AI laboratóriá vyvíjajú a spúšťajú čoraz pokročilejšie digitálne mysle, ktoré nikto, ani ich tvorcovia, nedokáže pochopiť, predpovedať a spoľahlivo ovládať,“ píše sa v liste.

CEO OpenAI varuje pred umelou inteligenciou

Najnovšie sa do pozornosti médií a širokej verejnosti dostalo meno riaditeľa spoločnosti OpenAI, ktoré sa objavila na ďalšom otvorenom liste, ktorý volá po regulácii umelej inteligencie.

„Odborníci na umelú inteligenciu, novinári, tvorcovia politík a verejnosť čoraz častejšie diskutujú o širokom spektre dôležitých a naliehavých rizík umelej inteligencie. Napriek tomu môže byť ťažké vyjadriť obavy z niektorých najvážnejších rizík pokročilej AI. Nižšie uvedené stručné vyhlásenie má za cieľ prekonať túto prekážku a otvoriť diskusiu. Cieľom je tiež vytvoriť všeobecné znalosti o rastúcom počte odborníkov a verejných činiteľov, ktorí tiež berú vážne riziká pokročilej AI.

Zmiernenie rizika vyhynutia v dôsledku AI by malo byť globálnou prioritou popri iných rizikách spoločenského rozsahu, ako sú pandémie a jadrová vojna.“, píše sa v liste Centra pre bezpečnosť AI.

Popri riaditeľovi OpenAI, Sam Altmanonovi, signatármi tohto listu sú aj ďalšie významné osobnosti zo sveta technológii a vedy vrátane ľudí ako Demis Hassabis (CEO Google DeepMind), Lila Ibrahim (COO Google DeepMind), Bill Gates, Mira Murati (CTO, OpenAI), Kevin Scott (CTO, Microsoft), Felix Juefei Xu (výskumník Meta AI) a ďalší.

Predstavuje podľa vás pokročilá umelá inteligencia hrozbu pre ľudí alebo nie? Podeľte sa o váš názor nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close