SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Prezradí ich hviezda: Nový spôsob, ako objaviť stopy inteligentného života

Existuje vo vesmíre život? Ak áno, astronómovia by ho mohli nájsť pomocou tejto novej štúdie.

Existuje vo vesmíre život? Hoci na túto otázku zatiaľ odpoveď nepoznáme, vedci už poznajú niekoľko spôsobov, ako ho nájsť. Presnejšie povedané, majú predstavu.

Hľadať stopy bakteriálneho života na Marse sa líši od hľadaní vyspelých civilizácií, ktoré by mohli existovať v rôznych kútoch galaxie. Vedci sa samozrejme opierajú o to, čo poznajú a vo vesmíre sa snažia vyhľadávať takzvané technologické stopy. Sú to dôkazy, ktoré by nám priamo naznačili prítomnosť inteligentnej formy života a môžu byť rôzne. Od znečistenia atmosféry, dôsledkom priemyselnej činnosti, cez rádiové vysielanie, až po hypotetické megastavby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedec Nikolaj Kardašov zastával teóriu, že čím je civilizácia vyspelejšia, tým viac energie potrebuje na to, aby sa dokázala udržať pri živote. Vytvoril preto hypotetickú škálu, na ktorej rozdelil civilizácie do troch typov. Dostatočne veľká civilizácia dokáže využiť celú energiu svojej planéty, no ak bude rásť ďalej, prestane jej stačiť. Potom začne čerpať celú energiu svojej domovskej hviezdy.

Na to, aby mohla civilizácia zužitkovať všetku energiu, ktorú hviezda produkuje, potrebuje hypotetickú stavbu, ktorá sa nazýva Dysonova sféra, píše portál Universe Today. Je guľová, alebo prstencová stavba, ktorá obklopuje celú hviezdu. Astronómovia už dnes pátrajú po stopách, ktoré by naznačovali prítomnosť Dysonovej sféry okolo vzdialených hviezd.

Predpokladá sa, že existencia tejto štruktúry by spôsobila tmavnutie hviezdy, okolo ktorej sa nachádza. Vedci však v novom výskume tvrdia, že Dysonova sféra by mohla spôsobiť aj napuchnutie a ochladenie hviezdy.

„Dysonova sféra je jeden z množstva nápadov, ktoré nám dávajú lepšiu predstavu o tom, ako by mohla mimozemská technológia vyzerať. Dodnes sa ale nevie, aký dopad by mohla mať Dysonova sféra na hviezdu,“ píše sa v novej štúdii.

Ako nájsť Dysonovu sféru?

Myšlienka tejto megastavby vznikla už v 60. rokoch minulého storočia, z hlavy astronóma Freemana Dysona. Vo svojej podstate Dysonova sféra obklopuje hviezdu, z ktorej čerpá energiu. Vedci predpokladajú, že sféra neobaľuje hviezdu úplne, pretože by si nedokázala udržať stabilnú obežnú dráhu. Na postavenie štruktúry, obklopujúcej celú hviezdu, zároveň nie je v jednej slnečnej sústave dosť materiálu.

Ide teda o stavbu, ktorá obklopuje len časť hviezdy. Vedci teoretizujú, že takáto hviezda by bola neobvykle tmavá. V roku 2015 astronómovia pozorovali sústavu Tabbina hviezda, ktorá sa označuje aj ako najzáhadnejšia hviezda vo vesmíre. Hviezda stmavla tak výrazne, že vedci začali rozmýšľať o tom, či sa práve okolo nej nenachádza Dysonova sféra.

Pozorovania však neukázali žiadne rádiové zdroje. Nový výskum ale naznačuje, že ak by sa okolo hviezdy nachádzala Dysonova sféra, hviezda by mohla byť ovplyvnená svojou vlastnou energiou. Komponenty sféry môžu odrážať energiu späť na hviezdu, čo by viedlo k zvláštnym veciam.

Hviezda, ktorá pohltí časť svojej energie sa začne ochladzovať a zároveň expandovať. Vedci predpokladajú, že aj tieto zmeny by dokázali prezradiť, či sa okolo určitej hviezdy nachádza vyspelá technológia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close