ANDROIDSpravodajstvoZariadenia

Prečo moderné smartfóny nemajú vymeniteľné batérie?

Prečo majú väčšina smartfónov pevne zabudované batérie? Aké má to výhody a nevýhody? Je to pre používateľa dobré?

V minulosti bolo bežné, že smartfóny a iné elektronické zariadenia mali vymeniteľné batérie. V súčasnosti však väčšina moderných smartfónov už túto možnosť neponúka a batéria je integrovaná priamo do zariadenia. Prečo sa to tak stalo a aké to má výhody a nevýhody? Na túto tému upozornil web timesofindia.indiatimes.com

Výhody nevyberateľných batérií

Nevyberateľné batérie majú niekoľko výhod vrátane vyššej odolnosti a spoľahlivosti, väčšieho výkonu a kapacity, ľahšieho a tenšieho dizajnu, menšej náchylnosti na poškodenie a väčšej kontroly výrobcov nad softvérom a hardvérom.

Zlepšenie technológie batérií

Výrobcovia sa snažia zlepšiť aj samotnú technológiu batérií, aby sa zvýšila ich kapacita a trvanlivosť. Vývoj ide stále dopredu a existujú rôzne spôsoby, ako zlepšiť batérie. Jedným z nich je napríklad použitie nových materiálov, ktoré majú lepšie vlastnosti ako tradičné lítium-iontové batérie. Okrem toho sa pracuje aj na rôznych technológiách nabíjania, ktoré by mohli umožniť rýchlejšie a efektívnejšie nabíjanie batérií. Takéto inovácie by mohli výrazne zlepšiť používateľský zážitok a zredukovať závislosť na nabíjacom adaptéri.

Ochrana pred opotrebovaním

Nevyberateľné batérie sú optimalizované pre dané mobilné zariadenia, čo znižuje riziko nadmerného vybíjania batérie a jej poškodenia. V porovnaní s vyberateľnými batériami sú tieto batérie lepšie chránené pred poškodením, čo znižuje riziko poruchy batérie a jej výpadku.

Smartfóny sú odolné voči prachu a vode

Mnohé moderné zariadenia sú navrhnuté tak, aby boli vodotesné alebo aspoň vodeodolné. Vymeniteľná batéria by si vyžadovala odnímateľný zadný kryt alebo iný otvor, ktorý by mohol ohroziť vodeodolnosť zariadenia.

Telefóny sú dostupnejšie

Výroba vstavaných batérií do mobilných telefónov je pre výrobcov smartfónov často menej nákladná, čo môže pomôcť znížiť náklady na zariadenie. Rovnako treba spomenúť, že vymeniteľné batérie by vyžadovali ďalšie výrobné kroky pri navrhovaní súčiastok, aby boli ľahko odstrániteľné, čo by tiež zvýšilo náklady.

Možnosti sledovania zariadenia

Nevyberateľné batérie umožňujú výrobcom smartfónov poskytovať lepšie možnosti sledovania stavu batérie a spotreby energie, čo môže byť užitočné pre používateľov pri plánovaní svojich aktivít a správe spotreby batérie. Napríklad dokážu lepšie sledovať počet cyklov batérie. Jeden cyklus je nabitie z 0% na 100%. Nabitie z 50% na 100%, je polovica cyklu. Ak by boli batérie vymeniteľné, tak softvér by pri každom vybratí a vsunutí batérie, musel spraviť reštart alebo zbierať dodatočné dáta o stave batérie, aby vedel vyhodnotiť reálny stav batérie. Niektoré zariadenia dokážu dokonca upozorniť používateľov, keď je batéria blízko konca svojho životného cyklu, aby mohli včas plánujú nákup nového smartfónu. Táto možnosť môže byť užitočná pre tých, ktorí využívajú svoje zariadenia na náročnejšie úlohy, ako napríklad hranie hier, kde batéria môže byť rýchlejšie vyčerpaná.

Nevýhody nevyberateľných batérií

Životnosť batérie je limitovaná

Asi tou najväčšou nevýhodou vystavaných batérií je, že všetky batérie majú obmedzenú životnosť a časom sa zhoršia. Inými slovami degraduje. So vstavanými batériami, keď batéria dosiahne koniec svojej životnosti, môže byť potrebné vymeniť alebo opraviť celé zariadenie, čo môže byť nákladné a nepohodlné, ak sa ku batérii nevie používateľ dostať prostredníctvom odnímateľného krytu.

Oprava telefónov je pre obchody a servisy náročnejšia

Smartfóny s nevyberateľnými batériami majú moderný dizajn, ale oprava telefónov je pre obchody a servisy  náročnejšia. Batérie sú integrované do konštrukcie telefónu a ich výmena môže byť nákladná. Na druhej strane, telefóny s odnímateľnými batériami sú zvyčajne ľahšie na opravu, pretože batéria môže byť jednoducho vymenená. Výrobcovia však často dávajú prednosť dizajnu pred opraviteľnosťou, takže sa spotrebitelia môžu stretnúť s vyššími nákladmi na opravu alebo obmedzenými možnosťami opravy.

Problémy s recykláciou

Ročne sa štatisticky predá okolo 1-miliardy smartfónov, ktoré majú obmedzený životný cyklus. Respektíve sú za pár rokov nemoderné a nepostačujú používateľom. Následne sa ich zbavujeme. To môže predstavovať environmentálny problém. Vstavané batérie sa recyklujú ťažšie ako vymeniteľné batérie, pretože sa často lepia alebo pripájajú do zariadenia na pevno. To znamená, že keď zariadenie so vstavanou batériou dosiahne koniec svojej životnosti, môže skončiť na skládke, a nie byť recyklované.

Nižšia cena zariadenia pri opätovnom predaji

Je prirodzené, že zariadenia, ktoré používame, strácajú časom na cene. No ak je stav batérie zlý, tak cena mobilu klesá oveľa rýchlejšie, keďže vstavané batérie nie je možné jednoducho vymeniť.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close