Spravodajstvo

Obchod Play hlási ďalší problém. Týchto 8 aplikácií obsahovalo malware. Používatelia prišli o stovky €!

Prostredím Obchodu Play sa šíril ďalší malware. Obsahovali ho aplikácie, ktoré boli mimoriadne populárne a mali milióny stiahnutí.

Bezpečnosť oficiálneho obchodu s aplikáciami pre Android používateľov dostáva v posledných dňoch poriadne zabrať. V Obchode Play bolo totiž objavených ďalších 8 aplikácií, ktoré obsahovali škodlivý malware. Tento malware, ktorý Maxime Ingrao na svojom Twitteri nazval Autolycos, sa zameriaval na tajné zasielanie prémiových SMS správ. V dôsledku toho podvedení používatelia prišli o desiatky až stovky €, hovoria analytici.

Nový druh malwaru

V nedávnej minulosti vyčíňal v prostredí Obchodu Play najmä malware Joker. Ten pracoval na pozadí a čítal rôzne druhy citlivých informácií. Tie následne zasielal na server útočníka. Zaznamenaných bolo minimálne 17 aplikácií, ktoré tento malware obsahovali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obchod Play okrem Jokera zaznamenal výskyt aj rôznych reklamných vírusov (adware). Tie si používateľ všimne najskôr, pretože agresívne zobrazujú reklamu, no zároveň vedia taktiež zbierať aj citlivé údaje.

Autolycos ale funguje trochu inak. Svoju činnosť vykonáva podobne ako Joker v tichosti na pozadí. Jeho primárnym cieľom ale nie sú citlivé údaje. Po udelení potrebných povolení zasiela na pozadí prémiové SMS správy, ktoré pomaly vyčerpávajú zdroje z kreditu, prípadne si obeť poplatky všimne až pri vyúčtovaní služby. Takéto malé poplatky si človek nemusí všimnúť hneď, no v mesačnom zúčtovaní vedia vytvoriť hrozivú sumu.

Ktoré aplikácie ho obsahujú?

Na prítomnosť Autolycos vo viacerých aplikáciách upozornila firma EvinaTech už v júni minulého roka. Napriek tomu boli niektoré aplikácie dostupné v Obchode Play ešte pár dní dozadu. Nejde pritom o žiadne malé aplikácie. Niektoré z nich zaznamenali viac než milión stiahnutí. Zoznam aplikácií si môžete pozrieť nižšie.

  • Vlog Star Video Editor
  • Coco Camera v1.1
  • Gif Emoji Keyboard
  • Wow Beauty Camera
  • Funny Camera
  • Razer Keyboard & Theme
  • Freeglow Camera 1.0.0
  • Creative 3D Launcher

Už podľa názvu aplikácií je zrejmé, že ide o rôzne dizajnové úpravy či už prostredia smartfónu, alebo o aplikácie na úpravu fotiek a videí. K dnešnému dňu už nie je na území Slovenska žiadna z týchto aplikácií k dispozícii. To ale neznamená koniec hrozby pre tých, ktorí si niektorú z vyššie spomenutých aplikácií nainštalovali. Aplikácia vie aj naďalej konať neplechu. Preto ak máte takúto aplikáciu nainštalovanú, tak ju urýchlene vymažte.

Veľký dosah na používateľov určite mala aj reklama na tieto aplikácie, ktorá mala prebiehať na Facebooku. Aj preto netreba veriť všetkým reklamám na internete, aj keď sa nachádzajú na tak veľkej stránke, ako Facebook. Preto si pred stiahnutím aplikácie určite prečítajte aj recenzie. Tie totiž často spomínajú to, že aplikácia nevykonáva to, čo by mala. Všímajte si taktiež to, aké povolenia si aplikácia pýta. Aj editor fotografií potrebuje prístup ku kontaktom a SMS správam, tak určite zbystrite pozornosť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close