SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Kremeľ zosadil z postu kontroverznú osobnosť ruského vesmírneho programu: Kto nahradí Rogozina?

Na pozíciu riaditeľa vesmírnej agentúry Roscosmos sa dostáva muž, ktorý kráča rovnakou cestou ako Rogozin.

Kontroverzná osobnosť ruského vesmírneho programu, Dmitry Rogozin, už nie je šéfom vesmírnej agentúry Roscosmos. Z postu ho zosadil Kremeľ, ktorý hneď vymenoval nástupcu, informuje portál Extreme Tech.

Rusko o odvolaní šéfa vesmírnej agentúry informovalo prostredníctvom tlačovej správy. V nej sa písalo, že Dmitry Rogozin bol zosadený z funkcie generálneho riaditeľa Roscosmosu nariadením prezidenta, Vladimira Putina. Na jeho miesto dosadil ministra pre vesmír a obranu, Yuriho Borisova. V tomto prípade je to však „prašť ako uhoď“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Borisov si do ruskej vesmírnej agentúry našiel rovnakú cestu ako bývalý riaditeľ Rogozin. Obaja slúžili ako podpredsedovia vlády a na starosti mali celý armádno-industriálny komplex, než sa dostali do kresla vo vesmírnej agentúre Roscosmos. Čo sa zosadenia Rogozina týka, v podmienkach aké v „Putinovej krajine“ vládnu, išlo rozhodne o výrazný krok dole. Rogozin mal na starosti celý letecký a obranný priemysel, no po prevelení do Roscosmosu jeho moc výrazne klesla. Jediný rozdiel bol, že Rogozin stále poberal nehorázne veľkú výplatu. Korupcia vo vesmírnej agentúre Roscosmos bolo niečo, čo dokázalo naštvať aj Putina.

Rogozin sa do kresla ruskej vesmírnej agentúry dostal v roku 2018 a jeho úlohou bolo prevziať kontrolu nad rozpadajúcim sa kozmodrómom Vostochny. Namiesto toho, aby sa pustil do práce radšej svoj čas venoval vyhrážaniu sa iným vesmírnym agentúram a vychvaľovania vlastného vesmírneho programu.

Jeho zosadenie z vedúcej pozície Roscosmosu prišlo s najväčšou pravdepodobnosťou na základe chabých výsledkov a rovnaká situácia nastáva aj v prípade Borisova. Ten však neuspel v prípade invázie na Ukrajinu, ktorá neprebieha podľa Putinových predstáv.

„Borisov opúšťa svoj post podpredsedu uprostred neúspechu, ktorým je program prezbrojenia ruskej armády. Neúspech tohto programu ovplyvnil priebeh konfliktu na Ukrajine. Počas vlády Borisova dostával vojenský priemysel v priemere 2-trilióny rubľov ročne, no napriek tomu ruské vojsko vstúpilo na územie Ukrajiny so starým vybavením a papierovými mapami,“ píšu noviny The Moscow Times.

Čo bude s Rogozinom?

Zatiaľ nie je možné povedať, či Rogozin ostal v dobrej vôli Vladimira Putina, no anonymne zdroje tvrdia, že sa na ich vzťahu v podstate nič nezmenilo. „Prezident ho má rád a vždy ho mal rád,“ vyjadril sa anonymný zdroj. Podľa správy portálu Ars Technica však pod Rogozinovou vládou Roscosmos upadal. V správe sa píše, že vesmírna agentúra nesplnila ani polovicu cieľov, ktoré boli určené štátom.

Rogozinove vyjadrenia krátko po začatí konfliktu na Ukrajine rozhodne viedli k zvýšeniu napätia medzi Ruskom a zvyškom sveta. Rogozin sebavedomo prehlasoval, že Rusko už neumožní americkým astronautom cestovať do vesmíru na raketách Soyuz. Zároveň zablokoval prístup ku kozmodrómu Baikonur, z ktorého rakety štartujú.

Keď však Kremeľ oznámil Rogozinov odstup, krátko nato NASA potvrdila, že v Septembri z Baikonuru poletí americký astronaut, Frank Rubio. Putinov hovorca Dmitry Peskov sa pre agentúru TASS vyjadril, že Rogozin dostane novú prácu „v správnej chvíli“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close