Spravodajstvo

EÚ chce dosiahnuť „neutrálnu klímu“ do roku 2050!

Krajiny EÚ sa zaviazali urobiť významné kroky na obmedzenie ich vplyvu na klímu , ako napríklad sprísnenie pravidiel pre naftové spaľovacie motory avšak to nie jediná aktivita. EÚ má ambiciózny plán, chce dosiahnuť „neutrálne hospodárstvo“ z pohľadu klímy do roku 2050. Stratégiou zahŕňa širšie využívanie obnoviteľných zdrojov ako je napríklad postupný prechod na elektrickú dopravu a “dekarbonizácia“ priemyslu.

Nebude to však zadarmo

Na to budeme potrebovať „významné dodatočné investície“, povedal komisár pre energetiku Maroš Šefčovič. Odhad EÚ je, že bude potrebovať 175-290 miliárd EUR ročne. EÚ sa však domnieva,  že by mohla ušetriť na dovážaní fosílnych palív a tím zlepšiť ovzdušie čím sa znižujú náklady na zdravotnú starostlivosť.
EÚ poukázala tiež na historické dôkazy že pokles emisií a ekonomický rast sa nevylučujú.  Emisie od roku 1990 klesli o 22% a HDP (hrubý domáci produkt) vzrástol o  58%, hovorí Šefčovič.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

To, či EÚ dosiahne svoj cieľ alebo nie ukáže čas. Každý národ má vlastné námietky ku týmto plánom EÚ. Nemecko vo všeobecnosti odolávalo vyšším cieľom znížiť emisie automobilov zatiaľ čo Poľsko je závislé na ťažbe uhlia a určite nebude ústretové k jeho zastaveniu. EÚ by tiež mohla čeliť odporu vodcov nacionalistov, akým je napríklad maďarský Viktor Orbàn, ktorý by mohol namietať proti dramatickým zmenám hospodárskej politiky.

Zdroj: engadget.com, na článku spolupracoval Michal Trúchly

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close