Mohli by budúce počítače poháňať ľudské mozgové bunky?

V novom výskume predstavili vedci z Johns Hopkins University koncept biopočítača, ktorý by prekonal aj tie najvýkonnejšie stroje.

Záhada nášho vedomia môže byť už čoskoro odhalená vďaka ambicióznej teórii
Zdroj: Pete Linforth z Pixabay

Ako bude vyzerať budúcnosť výpočtovej techniky? Niektorí ju vidia v kvantových počítačoch, no vedci z Johns Hopkins University vo svojej štúdii priniesli zaujímavú alternatívu. Tvrdia, že takzvané biopočítače by mohli vzniknúť ešte počas nášho života.

Biopočítač je podľa vedcov zariadenie, ktoré poháňajú ľudské mozgové bunky. Autori tvrdia, že výpočtová technika a umelá inteligencia priniesli v technologickej sfére revolúciu, no už narážajú na svoj strop. V tomto smere by mohli štafetu prevziať biopočítače.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Biopočítače predstavujú ohromnú snahu preniesť výpočtovú technológiu za súčasné hranice,“ vyjadril sa Thomas Hartung, jeden z autorov novej štúdie.

Už takmer dvadsať rokov vedci dokážu v laboratórnych podmienkach vytvoriť organoidy, teda miniatúrne napodobeniny naozajstných orgánov ľudského tela. Tieto mini-orgány môžu reprezentovať obličky, pľúca či iné orgány bez toho, aby museli vedci vykonať testy na zvieratách alebo ľuďoch. V rámci nového výskumu vedci pracovali s organoidmi ľudského mozgu, ktoré neboli väčšie ako bodka na papieri. Tieto organoidy mali neuróny a ďalšie charakteristiky skutočného mozgu.

Mozog ako počítač

Organoidy so sebou nesú prísľub toho, že si v budúcnosti budú môcť zapamätať informáciu a učiť sa nové veci.

„Podobné výskumy nám môžu ukázať ako funguje ľudský mozog. S organoidmi môžeme pracovať spôsobmi, ktoré by boli v rámci testoch na človeku neetické,“ tvrdí Hartung.

Hartung začal svoju prácu s organoidmi ešte v roku 2012 a odvtedy vytváral organoidy, ktoré obsahovali približne 50-tisíc buniek. Dnes verí, že pomocou nich možno postaviť počítač budúcnosti. Ten by fungoval na „biologickom hardvéri“ a mohol by znížiť energetickú spotrebu, no pritom prekonať výkon najsilnejších superpočítačov.

Počítače sú oproti ľudskému mozgu neporovnateľne rýchlejšie vo výpočtových operáciách, no ľudský mozog je zatiaľ neprekonaný v komplexných logických rozhodnutiach. Tým rozhodnutím môže byť napríklad rozoznanie psa od mačky, nech sa to zdá akokoľvek triviálne.

„Prekonať ľudský mozog sa zatiaľ nepodarilo žiadnemu najmodernejšiemu počítaču. Frontier je superpočítačom, ktorý stál 600-miliónov dolárov a má rozlohu 630 metrov štvorcových. Len v júni minulého roku sa mu podarilo prekonať výpočtovú kapacitu jediného mozgu, no využil pritom miliónkrát viac energie,“ hovorí Hartung.

Možno zaberie niekoľko desaťročí vytvoriť organoidový počítač, ktorý by sa inteligenciou vyrovnal myši. Ak však začneme s výrobou organoidov a budeme ich trénovať umelou inteligenciou, do budúcna by sme mohli vytvoriť počítač, ktorý by prekonal všetky najmodernejšie zariadenia. Autori výskumu však uvádzajú, že prvé projekty by sa mali začať už dnes, ak chceme v budúcnosti z tejto technológie ťažiť.

Biopočítače by podľa autorov mohli priniesť revolúcie vo výskume liečiv, neurologických a vývojových porúch či iných sfér. O etickú stránku výskumov sa stará tím expertov, ktorí úzko spolupracujú s autormi výskumu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre