Veda a výskum

Záhadné nové správanie pozorované u veľrýb, bolo v skutočnosti zdokumentované už pred 2-tisíckami rokov

Výskumníci vo svojej štúdii popisujú nový druh kŕmenia, ktorý sme donedávna nepoznali. No naši predkovia ho popísali dávno predtým, ako sme ho spozorovali my.

V roku 2011 sa vedcom podarilo zachytiť u veľrýb nový a zvláštny spôsob kŕmenia. Veľryby sú známe tým, že sa na svoju korisť vrhajú, no v tomto prípade si ich všimli s otvorenými ústami pri hladine mora. V podstate čakali, kým im ryby do úst nevplávajú samé.

Pri tomto spôsobe kŕmenia majú otvorené ústa do pravého uhla. V roku 2021 sa podarilo toto správanie zachytiť aj na video a záber sa stal na sociálnych sieťach virálnym. V rámci novej  štúdie však vedci z Austrálie veria, že našli vyobrazenie tohto správania v historických záznamoch, ktoré vznikli pred 2-tisíc rokmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bertie Gregory (@bertiegregory)

Ako vysvetľujú autori nového výskumu, táto stratégia kŕmenia funguje mimoriadne dobre. Ryby veria tomu že našli útočisko pred predátormi, no neuvedomujú si, že v podstate vplávali do nebezpečenstva. Výskumníci zatiaľ nevedia povedať, prečo sa toto správanie podarilo identifikovať len nedávno. Domnievajú sa, že určitú úlohu by mohli hrať meniace sa environmentálne podmienky. Možné je však aj to, že dnes veľryby monitorujeme jednoducho starostlivejšie.

Morské monštrum je skutočné

Jedným z autorov štúdie je aj John McCarthy, ktorý počas čítania literatúry o starovekých severských monštrách objavil zaujímavú paralelu s nedávno odhaleným správaním veľryby.

„Zarazilo ma že nórsky opis monštra menom Hafgufa sa podobá na videá, ktoré zachytávajú nové správanie veľrýb. Spočiatku som si však myslel, že ide len o zaujímavú náhodu. Neskôr som však zistil, že táto historická literatúra vyobrazuje v skutočnosti veľryby,“ vysvetľuje McCarthy.

Hafgufa sa objavuje v severských mýtoch až do 18. storočia popri známejšom krakenovi a morských pannách. Tento historický text však mohol byť súčasťou takzvaného „beštiáru“, literatúre opisujúcej ako reálne, tak aj fantastické zvieratá. Počas stredoveku išlo o mimoriadne obľúbený typ literatúry.

Vedci našli v historickom texte správanie veľryby, ktoré predtým nevideli
Zdroj: Flinders University, Public domain

Podľa historického textu má hafgufa vydávať špeciálnu arómu, ktorá naženie ryby priamo do úst. Autori štúdie vysvetľujú, že objav historického nákresu veľryby sa radí k ďalším prípadom, kedy naši predkovia presne opísali svoje prostredie.

„Je to naozaj vzrušujúce, pretože sa objavuje otázka, ako dlho v skutočnosti veľryby praktizovali toto správanie. Ak nájdeme odpoveď na túto otázku, potom môžeme lepšie pochopiť nielen ich správanie, ale aj evolučnú históriu,“ vysvetľuje McCarthy.

V 17. a 18. storočí sa objavili opisy tvora, ktoré boli o niečo viac pritiahnuté za vlasy. Vedci sa preto nevedeli zhodnúť na tom, či išlo o reálneho tvora alebo nejaký očný klam. V rámci novej štúdie sa však vedcom podarilo zistiť, že bájna hafgufa nie je ničím iným len veľrybou so správaním, ktoré vedci nevidia často.

„Teraz si výskumníci v Austrálii myslia, že našli dôkazy o tomto správaní, ktoré je opísané v starovekých správach o morských tvoroch, zaznamenaných pred viac ako 2000 rokmi.“, píše sa v tlačovej správe.

Vedci tento spôsob kŕmenia ešte nepozorovali, no ako sa ukázalo, starovekí a stredovekí ľudia si ho všímali pravidelne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close