Veda a výskumVesmír

Záhadný objekt zo stredu Mliečnej dráhy čoskoro zmizne. Astronómovia zistili dôvod, prečo sa tak stane

V blískosti supermasívnej čiernej diery Sagittarius A* sa nachádza podlhovastý objekt X7, ktorý už čoskoro prestane existovať.

V jadre našej galaxie, Mliečnej dráhy, leží Sagittarius A*, supermasívna čierna diera s hmotnosťou približne 4-miliónov Sĺnk. Astronómovia v jej blízkosti už dve desaťročia pozorovali záhadný objekt X7 a pokúšali sa zistiť, čo je zač.

Doteraz však nedokázali povedať či išlo o časť väčšej štruktúry neďaleko čiernej diery alebo išlo o výsledok procesov hviezdnych vetrov alebo o niečo, čo vytvorili prúdy hmoty vystreľujúce z pólov supermasívnej čiernej diery.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómovia z University of California, Los Angeles v rámci nedávno publikovanej štúdie využili 20 rokov pozorovaní na to, aby odhalili pravú identitu zvláštnej štruktúry. Podľa ich odhadov je objekt X7 oblakom prachu a plynu, ktorý vznikol pri kolízii dvoch hviezd. Postupom času sa oblak X7 natiahol a momentálne sa trhá na kusy vplyvom enormnej gravitačnej sily supermasívnej čiernej diery. Tá zároveň oblak priťahuje bližšie.

Autori štúdie predpokladajú, že už v priebehu niekoľkých dekád sa štruktúra rozpadne a všetok plyn spolu s kozmickým prachom, sa navždy stratí za horizontom udalostí supermasívnej čiernej diery.

„Žiaden objekt v blízkosti Sagittarius A* nevykazuje tak extrémnu evolúciu. Oblak začal tvarom pripomínajúcim kométu a astronómovia sa domnievali, či ho náhodou netvaroval hviezdny vietor alebo prúdy čiernej diery. Postupom dvoch desaťročí sa ale stával viac a viac pretiahnutým,“ vysvetľuje Anna Cirulo, vedúca štúdie.

Jedinečná príležitosť študovať sily v okolí supermasívnej čiernej diery

Oblak X7 má hmotnosť rovnajúcu sa 50 Zemiam. Autori štúdie predpokladajú, že sa k čiernej diere dostane najbližšie v roku 2036 a následne začne pomaly zostupovať do jej útrob.

„Očakávame, že na oblak budú pôsobiť silné slapové sily, ktoré ho v konečnom dôsledku roztrhnú,“ vysvetlil Mark Morris, ďalší autor štúdie.

Časť oblaku, ktorá sa nachádza bližšie pri supermasívnej čiernej diere, pociťuje väčší gravitačný ťah ako tá ďalej. To spôsobuje pretiahnutie štruktúry a aj jej následný rozpad. Táto štruktúra vykazuje podobné správanie ako objekty typu G, ktoré síce vyzerajú ako oblak, no správajú sa ako hviezdy. X7 však prechádza oveľa výraznejšími zmenami.

„Teší nás, že môžeme pozorovať výrazné zmeny v tvare objektu X7 a dynamiku, ktorá vychádza z obrovskej gravitačnej sily supermasívnej čiernej diery,“ tvrdí Randy Campbell, spoluautor štúdie.

Astronómovia predpokladajú, že prašný oblak vznikol kolíziou dvoch hviezd, no jeho pôvod nie je na sto percent potvrdený. Kolízia a následné zlúčenie dvoch hviezd je v centrálnom regióne Mliečnej dráhy pomerne bežné.

Nová štúdia sa považuje za doteraz najrobustnejšiu analýzu správania sa objektu X7. Astronómovia aj naďalej pokračujú v jeho monitorovaní a veria, že sa dozvedia ešte množstvo informácií predtým, ako nájde svoj koniec v supermasívnej čiernej diere. Pozorovania vedci vykonali pomocou observatória Keck, jediným nástrojom, ktorý dokázal získať tak jasný obraz o tom čo sa v jadre galaxie odohráva.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close