Mars opäť ukazuje svoje krásy: Kráter, z ktorého neodtrhnete oči!

Americká NASA prináša ďalšie dychberúce zábery z červenej planéty.

Mars opäť ukazuje svoje krásy
Zdroj: NASA

Mars je pustá, suchá planéta, ktorú pokrýva hrdzavý piesok. Hoci pre ľudí nie je táto planéta najprívetivejšia, zábery, ktoré z tade pravidelne dostávame sú radosťou pre oči. Nové pohľady na Mars prinášajú rovery, ktoré sa nachádzajú na jeho povrchu, napríklad Curiosity, alebo Perseverance.

Krásy Marsu však vynikajú aj z obežnej dráhy. Dôkazom sú zábery, ktoré pravidelne posiela na Zem sonda Mars Reconnaisance Orbiter. Vedci veria, že pred niekoľkými miliardami rokov bol Mars planétou, ktorá sa podobala Zemi. Na jej povrchu existovali jazerá, rieky a aj oceány. Na takomto svete mohol existovať život, hoci sú vedci presvedčený, že len v podobe drobných mikróbov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Postupom času planéta stratila svoje magnetické pole a zakrátko aj atmosféru. Netrvalo dlho a z planéty zmizla aj voda a ak vôbec niekedy na povrchu existoval, aj život. Dnes je z tejto planéty cudzí a zvláštny svet, avšak nachádza sa tam množstvo neuveriteľných scenérií.

Mars Reconnaissance Orbiter má tri kamery. Prvou je The Mars Color Imager, ktorý má šošovku s efektom rybieho oka. Táto kamera slúži na zhotovenie denných snímkov planéty, píše portál EarthSky. Druhou je The Context Camera, ktorá sa špecializuje na 30-km široké, čiernobiele, zábery terénu. Poslednou a v tomto kontexte najdôležitejšou, je kamera HiRISE. Tá zachytáva povrch planéty vo vysokom rozlíšení a prináša nám neuveriteľné pohľady na Mars.

Krásy červenej planéty

Jedným z pozoruhodných regiónov je napríklad Proctor Crater. Na fotografii môžete vidieť vlnité pieskové duny. Ide o takzvané aktívne duny, ktoré nám dokazujú, že Mars ešte nie je úplne mŕtvy svet.

Mars opäť ukazuje svoje krásy
Zdroj: NASA

Mars sa ale vyznačuje aj púštnymi búrkami. Či už ide o regionálne búrky, alebo globálne. Ak vás zaujíma, ako vyzerá planéta, ktorá je celá zahalená piesočnou búrkou, pozrite sa na záber nižšie.

Mars opäť ukazuje svoje krásy
Zdroj: NASA

Nie sú to len globálne púštne búrky, ktoré sú opakujúcim sa fenoménom na červenej planéte. Často sa tu objavujú aj prašné tornáda. Na obrázku nižšie môžete vidieť zvečnené tornádo, ktoré má priemer 30 metrov a výšku približne 800 metrov.

Mars opäť ukazuje svoje krásy
Zdroj: NASA

NASA nedávno objavila fascinujúci kráter

Na povrchu Marsu však nájdeme aj množstvo kráterov. Nedávno zverejnila americká vesmírna agentúra, NASA, fotografiu jedného z nich, ktorý upútal pozornosť vedcov. Tento kráter sa radí medzi staršie, ktoré možno na povrchu planéty nájsť a vznikol po dopade asteroidu, alebo kométy.

Mars opäť ukazuje svoje krásy
Zdroj: NASA

Fascinujúcim sú na tomto krátery vzory, ktoré sa nachádzajú vo vnútri. Kráter má šírku takmer jeden kilometer.

Vedci predpokladajú, že pestrý vzor krátera vznikol prostredníctvom vetra, ktorý odfúkol piesok a pôdu, vytvárajúc zvláštne obrazce na dne krátera. Mars Reconnaissance Orbiter nám už priniesol množstvo fascinujúcich záberov a vo svojej misii bude pokračovať aj naďalej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre