SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Planéta, na ktorej rok trvá 8 hodín: Pri hľadaní druhej Zeme astronómovia narazili na tento zvláštny svet

Planéta GJ 367b od nás leží 31 svetelných rokov a je zázrak, že ju vedci našli.

31 svetelných rokov od nás leží planéta, ktorá je najľahšou spomedzi 5-tisíc exoplanét, ktoré astronómovia do dnešného dňa objavili. Jej hmotnosť je len polovica hmotnosti Zeme a je len o niečo väčšia, ako planéta Mars.

Nazýva sa GJ 367b a podľa štúdie, publikovanej vo vedeckom časopise Science Journal, môže ísť o ďalší dôležitý krok v pátraní po „druhej Zemi“, píše portál SciTech Daily. Objav a hlavne charakterizácia planéty GJ 367b ukázala vedcom, že môžu zistiť vlastnosti aj veľmi malých planét. Zároveň vedci dodávajú, že hoci môže objav tejto planéty prispieť k pátraniu po svete, ktorý by sa podobal na ten náš, GJ 367b nie je v žiadnom aspekte rovnaký, ako Zem.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teploty na povrchu planéty sú dosť vysoké na to, aby rozpustili akúkoľvek horninu, alebo kov. Aby toho nebolo málo, rok na planéte trvá len osem hodín. G 367b sa radí do skupiny planét, ktoré obehnú okolo hviezdy za menej, ako 24 hodín. Astronómovia vedia o niekoľkých podobných planétach, no momentálne nedokážu povedať, ako presne vznikajú.

 „Keď sa nám podarí získať presné vlastnosti týchto planét, až potom môžeme nahliadnuť do ich evolúcie a vzniku sústavy, v ktorej sa nachádzajú,“ vyjadrila sa hlavná autorka štúdie, doktorka Kristine Lam.

Hoci je táto planéta menšia ako Zem, jej hustota je vyššia. To naznačuje, že väčšinu jej vnútra tvorí železné jadro. Vlastnosti planéty sú podobné planéte Merkúr, ktorá má rovnako ako GJ 367b, neproporčne veľké železo-niklové jadro.

Ako astronómovia planétu objavili?

V prípade planéty GJ 367b vedci odhadli jej veľkosť podľa toho, ako vplývala jej gravitácia na hviezdu, okolo ktorej obiehala. V tomto prípade sa hviezda pohybovala len jemne, približne 80 cm za sekundu.

„To je bežná rýchlosť chôdze. Je úžasné, že sa nám tento jemný pohyb podarilo odhaliť, a to zo vzdialenosti 31 svetelných rokov,“ píše sa v štúdii.

Planéta obehne okolo svojej hviezdy raz za osem hodín, čo znamená, že sa nachádza veľmi blízko. Malá vzdialenosť planéty od hviezdy zároveň naznačuje, že je vystavená veľkej dávke radiácie. Astronómovia predpokladajú, že planétu zasiahne 500-násobok radiácie, ktorá sa dostane k Zemi.

„Teploty na povrchu planéty by mohli dosiahnuť 1500 stupňov Celzia. To je teplota, pri ktorej sa roztavia všetky kovy, či horniny,“ vysvetľuje štúdia.

Vedci objavili túto exoplanétu pri hviezde GJ 367. Je to červený trpaslík, typ hviezdy, ktorý je o polovicu menší, ako naše Slnko. Práve vďaka tomu sa vedcom podarilo planétu objaviť. Červené trpaslíky sú nielen menšie, ale aj chladnejšie, čo umožňuje vedcom ľahšie pozorovať planéty, ktoré okolo nich obiehajú.

Červené trpaslíky patria k najtypickejším hviezdami v galaxii. Vedci ich preto považujú za ideálne hviezdy, ak chceme objaviť nové planéty v našom susedstve. Predpokladá sa, že okolo červených trpaslíkov obiehajú priemerne dve, až tri planéty. Tieto planéty sú spravidla štyrikrát väčšie, ako naša Zem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close