Spravodajstvo

Kedy môžeme očakávať zlacnenie smartfónov? Riaditeľ Qualcommu prezrádza, kedy sa situácia s nedostatkom čipov zlepší

Čipová kríza nie je zažehnanou. Budúci rok by však mohol priniesť posun k lepšiemu, myslí si riaditeľ spoločnosti Qualcomm.

Dlhé roky mnohí z nás riadne ani netušili, kde všade sa nachádzajú čipy. Tie sú prítomnými takmer v každej elektronike. Aktuálne prebiehajúca pandémia minulý rok odštartovala čipovú krízu, v dôsledku ktorej zdražela elektronika. V niektorých prípadoch, sa dokonca z trhu vytratili i mnohé zariadenia, ktoré nie sú ich výrobcovia schopní vyrobiť. Výnimkou nie sú ani smartfóny. Dobrým príkladom je Xiaomi, ktoré už stihlo priznať, že za zdražovaním telefónov vo vybraných regiónoch, kde spoločnosť pôsobí, môže nedostatok komponentov, najmä čipov. Aktuálnemu dostatku čipov dnes viac menej čelí každý väčší výrobca smartfónov, pričom jednou z mála spoločností, ktorej sa darí zmierňovať ich všeobecný nedostatok, je Apple. Tak či onak, kedy sa čipová kríza skončí?

Riaditeľ Qualcommu vidí svetlo na konci tunela

Najnovšie, portál thelec.net upozorňuje na vyjadrenia riaditeľa spoločnosti Qualcomm, jedného z najväčších výrobcov mobilných čipov na svete. Cristiano Amon uviedol, že očakáva, že situácia sa v priebehu nadchádzajúceho roku začne už konečne zlepšovať. Odôvodňuje to tým, že rok 2021 priniesol, hoci nie úplné, ale aspoň čiastočné „nakopnutie“ dodávok. Preto predpokladá, že rovnaký trend bude prítomným i v nasledujúcom roku.

Druhým dychom však treba dodať, že kríza bude pretrvávať najmenej do začiatku roku 2023, nemala by byť však tak vypuklou, ako je tomu dnes. V súvislosti s oživovaním trhu s čipmi nám dovoľte pripomenúť i slová riaditeľa spoločnosti Intel, ktorý nedávno predpovedal, že k zlepšeniu dôjde až v roku 2023.

Na trhu by mohlo byť už čoskoro dostupných viac smartfónov

Kvôli nedostatku čipov vo všetkých oblastiach neboli viacerí výrobcovia smartfónov schopní zaobstarať dostatok čipov pre svoje modely smartfónov, aby pokryli dopyt po ich zariadeniach. Napríklad i vyššie spomínané Xiaomi sa nedávno posťažovalo na tento problém v súvislosti s predajmi smartfónov v 3. kvartáli tohto roka. Rovnako treba dodať, že niektorí výrobcovia čipov, ako je MediaTek, však zaznamenali nárast svojho podielu na trhu vďaka medzere v dopyte a ponuke spôsobenej ich nedostatkom.

V každom prípade, vyzerá to tak, že v priebehu nasledujúceho roka by sme mohli byť svedkami stabilizácie cien smartfónov, ako aj prípadného ich poklesu.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close