Lockheed Martin predstavila plne autonómny raketový systém HIMARS, ktorý zmení povahu vojny

Zbrojovka Lockheed Martin má za sebou prvú demonštráciu plne autonómneho raketového systému HIMARS. Ten môže v budúcnosti chrániť životy.

raketovy system
Zdroj: MikeMareen / depositphotos.com

Zbrojovka Lockheed Martin má za sebou prvú úspešnú demonštráciu plne autonómneho raketového systému HIMARS. Test predstavuje výrazný míľnik v oblasti integrovania umelej inteligencie a autonómnych systémov do moderného bojiska, informuje portál Defence Blog. 

V rámci nového testu raketový systém namontovaný na vojenskom vozidle autonómne prišiel na určené miesto a bez akéhokoľvek ľudského zásahu sa umiestnil do správnej pozície. Odborníci, ktorí na testovanie dohliadali, hovoria, že v budúcnosti môže takýto autonómny systém znížiť požiadavky na ľudskú silu a tým priamo zvýšiť flexibilitu armády na bojovom poli. 

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Nový systém nám umožňuje zabrať taktické pozície bez potreby ľudskej posádky. Raketový systém začína postupne prinášať schopnosti umelej inteligencie do armádnej technológie, vďaka čomu ju môžeme flexibilne vysielať na rôzne miesta spôsobmi, aké doteraz neboli možné,” vyjadril sa Tim Cahill, prezident Raketovej a palebnej kontroly v spoločnosti Lockheed Martin.  

Demonštrácia autonómneho raketového systému HIMARS ukázala schopnosť rapídnej mobilizácie systému a jeho autonómnej operácie zo vzdialených a utajených miest. Táto schopnosť môže armáde poskytnúť flexibilitu v scenároch, kedy by nasadenie človekom operovanej jednotky mohlo predstavovať problémy.  

Autonómne systémy môžu chrániť životy

Jedným príkladom môže byť situácia, kedy jednotka na misii čelí nejakým komplikáciám a potrebuje podporu ťažších zbraní. Za bežných okolností musí armáda mobilizovať ďalšiu jednotku. To zaberie nejaký čas a následne sa musí táto jednotka dopraviť na miesto určenia. Inokedy môže jednotka čakať na predom určenom mieste, no opäť sú tu mierne komplikácie ako napríklad potrava, voda a ľudský faktor, ktorý môže ovplyvniť všetko.  

Autonómne jednotky by mohli čakať offline na predom určenom mieste a ak by vznikla potreba, tieto AI raketové systémy sú dostupné 24 hodín a sú pripravené na štart za chvíľu.  

Spoločnosť Lockheed Martin pracuje na väčšom projekte, ktorý zastrešuje niekoľko ďalších plne autonómnych systémov. Príkladom môže byť autonómna Black Hawk helikoptéra, ktorú spoločnosť predstavila ešte v minulom roku. Systémy, ktoré by dokázali operovať bez ľudského dohľadu naberajú v armádnej sfére čoraz väčší význam. Ako sme už spomenuli, ich hlavným lákadlom je flexibilita, operačná efektivita a minimálne riziko pre vojakov.  

Autonómne systémy sú zároveň presnejšie a vedia vykonávať dôležité rozhodnutia rýchlejšie ako človek, pričom sa neustále ich rýchlosť a presnosť zlepšuje. Na druhú stranu použitie autonómnych systémov v boji čelí aj rôznym regulačným komplikáciám. Jednou z najväčších otázok je ako a kedy použiť autonómne systémy proti nepriateľským silám, obzvlášť v prípadoch, kedy na jednej strane stojí autonómny AI systém a na druhej strane človek.  

Momentálne existujú len náčrty rôznych regulácií. S novými autonómnymi systémami a ich uplatnením v bojových podmienkach sa musí ruku v ruke pracovať aj na vývoji regulácií tak, aby bolo použitie autonómnych systémov etické.  

“Regulácie sa budú vyvíjať, no zatiaľ veríme, že je dôležité skĺbiť autonómne systémy so systémami s ľudskou posádkou. V bojových podmienkach vždy chceme, aby bol človek súčasťou týchto systémov, aby dokázal zasiahnuť, ak to bude potrebné,” dodáva Cahill.

Budúcnosť vojny 

Zbrojovka Lockheed Martin v druhej polovici roka 2024 predstavila aj revolučnú “raketu budúcnosti”, AGM-158 XR. Táto raketa sa vyznačuje mimoriadne vysokým doletom a rýchlou produkciou.   

Pri výrobe navádzanej rakety AGM-158 XR Lockheed Martin ťaží z vyladenej produkčnej línie rakiet JASSM a LRASM. Táto produkčná línia sa vyznačuje stabilnou dodávkou materiálov, vybudovanej softvérovej infraštruktúry a pre potreby nového raketového modelu aj miernou štrukturálnou zmenou. Výsledkom ale je, že raketa AGM-158 XR sa dokáže vyrobiť za výrazne kratší čas, než ostatné moderné zbraňové systémy.   

raketa
Zdroj: estebande / depositphotos.com

Raketa AGM-158 XR sa vyznačuje 450 kg hlavicou. Ide o stealth raketu, ktorá má mimoriadne vysoký dolet. Zároveň je kompatibilná s platformami, z ktorých strieľajú aj rakety JASSM a LRASM. Znamená to, že raketa je kompatibilná so stíhačkami F/A-18 a F-35. Viac sa o nej môžeš dozvedieť v tomto článku.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre