Veľkolepé kozmické divadlo je už „na spadnutie“. Hlavu v noci nasmeruj k hviezdam! Exploduje nova!

Astronómovia tvrdia, že sústava T Coronae Borealis už každú chvíľu prejde novov. Toto kozmické divadlo sa objavuje len raz za život.

Už o pár mesiacov sa na oblohe objaví nova
Zdroj: NASA/Goddard Space Flight Center

Približne každých 80 rokov môžeme byť svedkami impozantného kozmického divadla, ktoré sa odohráva v sústave T Coronae Borealis. Keď príde ten správny čas, hviezda zvýši svoj jas o viac ako 1,5-tisíc krát, a to vďaka kozmickému fenoménu, ktorý nazývame nova. Ako informuje portál IFL Science, ďalšia kozmická nova je už na spadnutie.  

Sústava T Coronae Borealis sa skladá z dvoch mimoriadne vyvinutých hviezd. Jednou z nich je červený obor, evolučné štádium hviezdy, do ktorého sa dostane aj naše Slnko, keď mu v jadre dôjde palivo. Druhou hviezdou tohto páru je biely trpaslík, “mŕtva hviezda” ktorá ostane na konci životného cyklu hviezd podobných tej našej.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
planeta blizko hviezdy
Zdroj: IgorZh / Shutterstock.com

Ako sa rodí nova?

Hviezda sa stáva bielym trpaslíkom keď prejde fázou červeného obra a zhodí svoje vonkajšie vrstvy. Po hviezde ostane relatívne malý a mimoriadne hustý objekt, ktorý je v podstate pozostatkom hviezdneho jadra. Biely trpaslík je mimoriadne horúci a jasný, no okrem toho nerobí nič viac, než postupne chladne. To ale neplatí v prípade, že sa nachádza v binárnej sústave, akou je T Coronae Borealis.  

Astronómovia vysvetľujú, že v takomto prípade biely trpaslík kradne hmotu svojmu väčšiemu súpútníkovi. Hmotu biely trpaslík naberá do momentu, kedy sa na povrchu odštartuje termonukleárna reakcia a vzniká obrovská explózia, ktorú nazývame nova.  

Nova ovplyvňuje len povrchovú vrstvu bieleho trpaslíka. Ak je dodávka hmoty stabilná, rovnaké explózie sa budú opakovať znova a znova. Pre sústavu T Coronae Borealis trvá približne 80 rokov, než biely trpaslík naberie dostatočné množstvo hmoty na spustenie termonukleárnej explózie.  

Historické záznamy nám hovoria, že explózia nova bola pozorovaná a zaznamenaná v rokoch 1787, 1866 a 1946. Niektoré zdroje hovoria aj o pozorovaní v roku 1217, no tieto zdroje zatiaľ nie sú stopercentne potvrdené.  

Dnes astronómovia hovoria, že ďalšia nova je už na spadnutie. Ešte v roku 2016 totiž pozorovali, že sa biely trpaslík stal jasnejším a o niečo modrejším, podobne ako pred erupciou v roku 1946. Prvotné odhady naznačovali, že novu uvidíme ešte pred septembrom minulého roka. Tu ale astronómovia vysvetľujú, že hoci sa nova v sústave T Coronae Borealis odohráva viac-menej pravidelne, nejde o hodinkovú presnosť.  

“Astronomické predpovede zvyknú spadať do dvoch kategórií. Buď vieme niečo predpovedať extrémne presne, niekedy až na sekundu presne, alebo spadajú do mimoriadne nepresných kategórií. V tomto druhom prípade môže kozmický jav nastať buď zajtra alebo pokojne až o rok. Predpovedanie novy spadá do druhej kategórie,” vysvetľuje doktor Gerard van Belle, astronóm z observatória Lowell. 

Hoci nevieme presne predpovedať, kedy sa nova v sústave T Coronae Borealis odohrá, už dlhšiu dobu profesionálni a amatérski astronómovia sústavu starostlivo monitorujú. Za pomoci teleskopu Fermi vedci sledujú bieleho trpaslíka na dennej báze. Dúfajú, že sa im podarí zachytiť cenné dáta z momentu, keď hviezda exploduje a tesne pred explóziou. Sústava sa od nás nachádza približne 3-tisíc svetelných rokov, čo je z kozmického hľadiska relatívne blízko.  

Astronómovia vysvetľujú, že vo vesmíre existuje množstvo opakujúcich sa nov, no nie je zvykom, že biely trpaslík takto exploduje opakovane v rozmedzí ľudského života. O to vzácnejšie je, keď takýto interval pozorujeme v relatívne blízkej sústave.  

Takto nájdeš sústavu T Coronae Borealis na našej oblohe

Otázkou ostáva, kedy biely trpaslík eventuálne exploduje a odpoveďou je, že nevieme. Neostáva nám nič iné, než sa každý deň pozerať na oblohu a s najväčšou pravdepodobnosťou počkať ešte pár mesiacov. Zo Slovenska možno sústavu T Coronae Borealis pozorovať v skorých ranných hodinách.  

Už čoskoro na oblohe uvidíme unikátny kozmický jav
Zdroj: Stellarium-web (Screenshot)

Hviezda vychádza nad horizont okolo jednej hodiny ráno smerom na severovýchod, no lepšie ju môžeš pozorovať v nasledujúcich hodinách. Pre presnejšie sledovanie ti odporúčame túto stránku, ktorá ti ukáže našu nočnú oblohu v pohybe. 

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre