Briti otestovali prelomovú laserovú zbraň na obrnenom vozidle. Test predstavuje výrazný krok vpred

Britská armáda má za sebou ďalší úspešný test laserovej zbrane, ktorá tentokrát strieľala z bojového vozidla.

Británia po prvýkrát otestovala laserovú zbraň nainštalovanú na obrnenom vozidle
Zdroj: Wikimedia (Public Domain )

Britská armáda počas najnovších testov vystrelila z vysokoenergetickej laserovej zbrane pripevnenej na obrnenom bojovom vozidle. Test prebehol úspešne a zbraň dokázala zneškodniť niekoľko lietajúcich dronov.  

Nová zbraň funguje tak, že upriami intenzívny lúč infračerveného žiarenia na cieľ pomocou pokročilých senzorov a sledovacích systémov. Vďaka tomu dokáže zbraň s presnosťou sledovať drona v reálnom čase.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Na rozdiel od konvenčnej munície sú laserové zbrane prakticky neobmedzené, čo sa týka zásob munície, a preto by mohli predstavovať nákladovo efektívnu alternatívu k niektorým súčasným zbraniam. Laser bol integrovaný na vozidlo Wolfhound, obrnený transportér vojska, kde vojaci zo 16. kráľovského delostrelectva dokázali sledovať a zostreľovať vznášajúce sa ciele na strelnici Radnor Range v strednom Walese. 

“Hovoríme o prelomovej technológii, ktorá ukazuje záväzok Británie ostať na predných miestach v oblasti vojenskej inovácie. Úspešný test laserovej zbrane predstavuje dôležitý krok vpred vo vývoji možných obranných prostriedkov budúcnosti a demonštruje naše špičkové inžinierstvo,” vyjadrila sa Maria Eagle z ministerstva obrany.  

Efektívna obrana proti dronom

Laserová zbraň bola vyvíjaná v spolupráci Defence Equipment and Support a Defence Science and Technology Laboratory. Projekt viedla zbrojovka Raytheon UK. V rámci testov odborníci skúmali výkon zbrane, čo sa týka zneškodnenia dronov v rôznych vzdialenostiach, pri rozdielnych rýchlostiach alebo výške. Dôležité v tomto smere bolo ako rýchlo dokáže zbraň vyradiť drona z prevádzky.  

Nový test mal ešte jednu dôležitú úlohu. Postranným cieľom bolo vyhodnotiť, či sa oplatí britskej armáde investovať do vývoja laserových zbraní.  

“Laserové zbraňové systémy sú stále relatívne novou technológiou. Svet sa však zmenil a na bojisku čoraz častejšie vidíme nasadenie dronov. To si vyžaduje nákladovo efektívnejšie riešenie na ochranu našich vojakov. Schopnosť sledovať a eliminovať pohybujúce sa drony poskytne britským jednotkám lepšiu operačnú výhodu a tieto úspešné testy preukázali, že sme na dobrej ceste k dosiahnutiu tohto cieľa,” hovorí Stephen Waller, vedúci tímu pre cielené energetické zbrane spoločnosti Defence Equipment and Support.  

Úspešné otestovanie zbrane je dôležitý krok do budúcnosti. Viacero krajín investuje do vývoja tohto zbraňového typu, pretože predstavuje ekonomicky výhodný spôsob, ako sa vysporiadať s hrozbou dronov ale aj rakiet. Laserové zbrane fungujú tak, že sa zamerajú na cieľ a pomocou cieleného lúča vypália do nepriateľskej rakety alebo drona dieru. Laserovým lúčom poškodia kritické komponenty a buď nepriateľa vyradia z prevádzky alebo zničia úplne.  

Čína postavila zbraň podobnú Hviezde smrti
Zdroj: Pixabay (AdisResic), Úprava: Vosveteit.sk

Zbrane budúcnosti 

Na podobnom koncepte pracuje aj Čína, ktorá prednedávnom vydesila západný svet. Správy totiž naznačujú, že pracuje na mikrovlnnej zbrani, ktorá dokáže spojiť viacero lúčov do jedného a dokáže s presne zasiahnuť svoj cieľ.  

Fanúšikovia sci-fi si možno spomenú na obávanú Hviezdu smrti z Hviezdnych vojen. V prípade čínskej zbrane ale nejde o kozmickú stanicu o veľkosti mesiaca, ktorá by ohrozovala celú planétu svojimi deštrukčnými schopnosťami. Namiesto toho pôjde o niekoľko nezávisle operujúcich menších staníc, ktoré sa nachádzajú na odlišných miestach. Tieto stanice dokážu svoj útok koordinovať a sústrediť mikrovlnné lúče na jedno miesto, čím znásobia silu útoku.   

Znie to síce jednoducho, no v skutočnosti ide o veľmi náročnú schopnosť. Tá vyžaduje čo najpresnejšiu prácu s polohou a načasovaním. Hoci o samotnej čínskej zbrani nie je veľa informácií, tím analytikov vypočítal, ako presne musia jednotlivé stanice pracovať, aby dokázali zjednotiť svoje lúče na jedno miesto. Ukázalo sa, že tieto stanice musia pracovať s priestorom na chybu len pár milimetrov a časový rozdiel nesmie presiahnuť 170 pikosekúnd, čo sú trilióntiny sekundy. 

Znamená to, že nová čínska zbraň by bola presnejšia ako atómové hodiny, ktoré používajú naše GPS systémy. Viac sa o tejto zbrani môžeš dočítať v tomto článku. 

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre