Bezpilotné lietadlo XQ-58A Valkyrie má za sebou ďalší úspešný test. Ukazuje nám budúcnosť vojny
Bezpilotno lietadlo XQ-58A Valkyrie má za sebou ďalší úspešný test, v rámci ktorého naplnilo stanovené míľniky. Valkyrie spolupracovalo s ďalšou letkou a pozemnými silami.
Zbrojovka Kratos Defense and Security Solutions, líder vo vývoji tryskových bezpilotných lietadiel, dnes oznámil úspešnú sériu testovacích letov lietadla XQ-58A Valkyrie.
Letecké testy prebehli ako súčasť projektu Emerald Flag 2024. Ide o cvičenie, ktoré prebieha v niekoľkých rôznych doménach a počas tohto testu XQ-58A Valkyrie demonštroval ako dokáže spolupracovať na zneškodnení cieľov s inými bezpilotnými útočnými platformami a vojenskými jednotkami. Popri tom ukázalo toto bezpilotné lietadlo svoje schopnosti vo sfére elektronického boja.
Tento test zároveň predstavuje prvýkrát, čo americké Ministerstvo obrany ovládalo bezpilotné lietadlo pomocou expedičných metód. Prvotné výsledky ukazujú, že XQ-58A spĺňa všetky požiadavky pre autonómne vymieňanie relevantných taktických informácií. Schopnosti bezpilotného lietadla výrazne uľahčia schopnosť armády vykonávať integrované a spojené operácie rôzneho druhu. Americká armáda dostáva do rúk lepšie schopnosti odradiť nepriateľské sily a ak k tomu dôjde, poraziť nepriateľa aj v komplexných situáciách.
Počas testu XQ-58A letel vedľa štyroch stíhačiek F-35B z letky Attack Squadron 214. Testovací model XQ-58A operoval autonómne a vykonával rozličné manévre v simulovanom bojovom prostredí. Test odhalil, že senzory na palube bezpilotného lietadla dokázali identifikovať a lokalizovať relevantné hrozby. Simultánne zároveň preposlali relevantné dáta spolupracujúcim leteckým a pozemným silám.
The XQ-58A Valkyrie represents the future of tactical unmanned systems. Learn how Kratos is leading the charge in AI-driven air combat innovation on Behind the Wings from @PBS.
📺Check it out: https://t.co/2GUB89TmDz#AerospaceInnovation #KratosDefense #XQ58A #UnmannedSystems… pic.twitter.com/x1m2xKmdXZ— Kratos (@KratosDefense) December 16, 2024
Neprehliadni
Cvičenie naplnilo všetky míľniky
Počas testovania bolo lietadlo XQ-58A pilotované aj vojenským letcom. Počas tohto cvičenia sa ovládanie presúvalo z pilota na pozemnú stanicu, ktorá dokáže ovládať niekoľko lietadiel naraz.
“Teší nás, že môžeme viesť tento priemysel a dokázať, že vieme doručiť lietadlo s vlastnosťami, ktoré sú mimoriadne dôležité pre posun spoločných operácií na novú úroveň. Počas najnovšieho cvičenia sa nám tieto vlastnosti podarilo demonštrovať. Piloti amerického letectva dokázali ovládať niekoľko Valkýr simultánne a zároveň plynulo posúvať kontrolu nad nimi pozemnej stanici, ktorá im zároveň rovnako plynulo dokázala predať kontrolu naspäť. Vďaka tejto schopnosti čelia naši piloti oveľa menšiemu riziku,” vyjadril sa prezident divízie bezpilotných systémov spoločnosti Kratos, Steve Fendley.
XQ-58A Valkyrie po prvýkrát vzlietla v roku 2019 a odvtedy prekonáva všetky testovacie míľniky. Ide o vysokovýkonné lietadlo, ktoré má dlhý dolet a dokáže operovať pri vysokých podzvukových rýchlostiach. Valkyrie môže slúžiť ako verná podpora, no dokáže operovať aj samostatne, či v roji bezpilotných lietadiel. Valkyrie je cenovo dostupné bezpilotné lietadlo, ktoré môže byť vybavené rôznymi smrtiacimi zbraňami. Práve kvôli tomu prináša bezkonkurenčnú operačnú flexibilitu.
XQ-58A Valkyrie predstavuje výsledok štyroch rokov spolupráce niekoľkých výskumných programov. Hoci ide o bezpilotné lietadlo, americké letectvo nechce umelou inteligenciou úplne nahradiť ľudských pilotov. Ideálnym scenárom je, aby sa pilot venoval tej najdôležitejšej úlohe vo vzduchu a manažovanie systémov prenechal na umelej inteligencii. Stále tak budeme pri boji “ľudský faktor”, ktorý zatiaľ nedokáže žiadna umelá inteligencia nahradiť.
Sú bezpilotné lietadlá budúcnosťou vojny?
Spojené štáty momentálne testujú aj bezpilotné lietadlo Model 437 Vanguard Loyal Wingman. Model 437 je verziou staršieho lietadla spoločnosti Northrop Grumman, Model 401. Išlo o dve lietadlá menom Phobos a Deimos, ktoré po prvýkrát vzlietli v roku 2017. Cieľom spoločností je vytvorenie autonómneho bojového lietadla, ktoré by si zvládlo poradiť s rôznymi typmi misií.
Hoci má ísť o autonómne bojové lietadlo, počas prvého letu ho operoval testovací pilot Brian Maisler. Odborníci predpokladajú, že počas prvých testov sa spoločnosť sústredí viac na aerodynamiku a ďalšie letové vlastnosti a systémy. Testovanie autonómneho systému príde neskôr.
Spoločnosť Scaled Composites spolupracuje s Northrop Grumman. Predpokladá sa, že lietadlo M437 Vanguard bude mať dolet viac ako 5-tisíc km a výdrž až 6 hodín. Lietadlo bude môcť uniesť niečo cez 900 kg nákladu a bude mať priestor na dve rakety typu AIM-120. Viac o lietadle nájdeš v tomto článku.
Komentáre