Ukrajinci testujú nového drona Tytan. Rusom robí vrásky na čele, obávané drony Shahed sa môžu stať „bezzubými“
Ukrajinské sily momentálne testujú nemeckého drona Tytan, ktorý sa ukázal ako efektívna obrana proti Shahed-136 dronom.
Ukrajina momentálne testuje nemecký interceptor dron, ktorý je navrhnutý tak, aby dokázal zneškodniť kamikaze drony, napríklad drona Shahed, ktorého momentálne používajú vojenské sily Ruska, informuje portál Interesting Engineering.
Za testovaním stojí ukrajinská obranná platforma Brave1, ktorá hlásila, že nový dron úspešne prechádza testovaním, ktoré majú na starosti rôzne bezpečnostné zložky. Tie si údajne chvália schopnosti nového drona.
Podľa dostupných fotografií ide o drona Tytan, za ktorým stojí rovnomenná nemecká spoločnosť Tytan Technologies. Dron dokáže dobehnúť kamikaze Shahed drona a iné bezpilotné vozidlá, ktoré ruské sily používajú na prieskum. Informácie naznačujú, že dron dokáže preletieť vzdialenosť 20 kilometrov a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 300 km/h.
#Germany's TYTAN #Drone Offers New #Solutions for #Ukrainian Forces to Counter #Russian #Kamikaze Drones https://t.co/bY3R0E6ap3@ZelenskyyUa @DefenceU @GeneralStaffUA
— Army Recognition (@ArmyRecognition) December 30, 2024
Obrana proti Shahed dronom
Ukrajinská platforma Brave1 na platforme LinkedIn informovala, že plánuje vybaviť drona automatickým zameriavacím systémom založeným na strojovom videní, čo mu poskytne dodatočné schopnosti. Počas posledných testov ukrajinskí operátori manuálne ovládali drona a osobne zhodnotili jeho technologické schopnosti a či dokáže dron naplniť ich potreby v prebiehajúcej vojne.
Neprehliadni
Nový dron Tytan má aj AI funkcie, vďaka čomu sa stáva cenovo dostupným a hlavne efektívnym riešením na zneškodnenie nepriateľských hrozieb. Čo si však bezpečnostné zložky najviac vychvaľujú je to, že drona možno efektívne riadiť pomocou bežného herného gamepadu.
Interceptor dron Tytan váži približne päť kilogramov a dokáže prenášať náklad s váhou 1 kg, vrátane výbušnín na zneškodnenie rozličných hrozieb. Ako sme spomenuli, Rusko momentálne používa drony Shahed-136, ktoré zásobuje Irán. Zaujímavé je, že technické analýzy týchto dronov ukázali, že vznikli reverzným inžinierstvom nemeckých motorov.
Presnejšie ide o motor, ktorý Irán nelegálne získal pred takmer 21 rokmi. Na základe získaných poznatkov vytvorili drony Shahed-136, ktoré momentálne posielajú do Ruska. Ak sa teda Ukrajina nakoniec rozhodne, že začne používať interceptor drony Titan, znamenalo by to, že sa vo vzduchu proti sebe stretnú nemecké technológie.
Takmer od počiatku konfliktu na Ukrajine sme mohli vidieť, že drony sa stali nenahraditeľnou pomôckou pre obe strany vojny. Od roku 2024 sa však ruské sily začali na drony spoliehať oveľa viac. Tieto technológie používajú na útok na ukrajinské sily a dôležitú infraštruktúru. Naprieč minulým rokom sa intenzita ruských útokov mesiac čo mesiac zintenzívňovala. Pre lepšiu predstavu, v máji 2024 americká CNN informovala o 400 dronových útokoch zo strany Ruska. V novembri bolo tých útokov až 2 400.
Ďalšie správy ukazujú, že od novembra do 27. decembra na Ukrajine prebehlo 1 700 dronových útokov. Odborníci vysvetľujú, že za väčšie množstvo dronových útokov na Ukrajine môže aj Čína, ktorá zvýšila produkciu dronových útočných a špionážnych komponentov pre Moskvu.
Na druhú stranu aj Ukrajina zvýšila svoju produkciu dronov.
Drony sú nenahraditeľnou pomôckou pre obe strany
Začiatkom decembra minulého roka Ukrajina predstavila aj nového raketového drona, ktorý sa volá “Peklo”. Ide o drona, ktorý desí Rusko, pretože má schopnosť zasiahnuť hlboko na území krajiny. Drona predstavil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
V príspevku, ktorý Zelenskyj zverejnil na sociálnej sieti X (pozn. bývalý Twitter), neuviedol presný počet raketových dronov, ktoré boli v prvej dodávke odovzdané ukrajinským ozbrojeným silám. Zdieľal ale niekoľko fotografií a video z odhalenia, ktoré prebehlo 6. decembra. Na týchto záberoch môžeme vidieť naozaj veľké množstvo zbraní.
Raketa Peklo má podľa bližších špecifikácií dolet 700 kilometrov a dokáže letieť najvyššou rýchlosťou 700 km/h. Dlhý dolet rakety dovoľuje ukrajinským silám útočiť na území Ruskej federácie. Nové raketové drony majú približne dvojnásobný dolet rakiet ATACMS, ktoré Ukrajina momentálne používala. Kyjev zatiaľ nezverejnil informácie o nosnosti bojovej hlavice ani iné technické detaily o tomto type rakiet, aby zachoval utajenie ich schopností. Viac o dronovi Peklo nájdeš v tomto článku.
Komentáre