BezpečnosťHuaweiSpravodajstvo

Huawei bol obvinený, že sledoval pohyb svojich návštevníkov počas MWC 2023

Konferencia Mobile World Congress sa stretla aj s problémami. Postaral sa o ne Huawei, ktorý bol obvinený, že sledoval pohyb svojich návštevníkov.

Bývalý popredný výrobca smartfónov a inej elektroniky sa dnes stretáva s viacerými problémami. Po sankciách, ktoré na spoločnosť Huawei uvalila vláda v USA, sa bývalému gigantovi prežívalo na trhu len ťažko. Smartfónov, ktoré počas roku predstavia, je podstatne menej. Navyše využívajú buď obmedzenú verziu systému Android bez Google služieb alebo vsádzajú na vlastný systém HarmonyOS. Okrem toho majú používatelia obavy z bezpečnosti pri používaní ich zariadení, čo dokázalo výrazne znížiť ich predaje. Teraz sa však Huawei potýka s ďalším obvinením, ktoré im reputáciu rozhodne nevylepší. Portál gizchina.com nás totiž informuje o tom, že počas konferencie Mobile World Congress mala čínska spoločnosť svojich návštevníkov sledovať a trasovať tak ich pohyb.

Huawei si nastavil zvláštne pravidlá

Konferencia Mobile World Congress v španielskej Barcelone prebehla len nedávno. Ide o jednu z najväčších konferencií zameraných na nové smartfóny a technológie, pričom ju nevynechal ani čínsky Huawei. A aj keď počas nej nepredstavil nové telefóny, tak získal viaceré ocenenia za svoje technológie. Okrem ocenení však spoločnosť získala aj obvinenie, že počas MWC sledovala svojich návštevníkov. Pri príchode do stánku Huawei totiž návštevníci získali odznaky a kľúčenky, ktoré mali pri odchode odovzdať späť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako ste si však už určite domysleli, našli sa aj takí, ktorí svoje kľúčenky neodovzdali a vzali si ich so sebou. Po tom, čo tieto kľúčenky ale otvorili, tak ich čakalo nemilé prekvapenie. Našli v nej malý čip, ktorý by pokojne mohol slúžiť aj k sledovaniu pohybu. Po bližšej analýze sa tento fakt skutočne potvrdil a šlo o čip, ktorý sa spolieha na nízku spotrebu energie na vzdialenosť až 70 metrov. K čomu však takéto sledovanie návštevníkov mohlo slúžiť? Po tomto odhalení sa okamžite strhla debata, ktorá na Huawei nehádže dobré svetlo.

Spoločnosť sa obraňuje

Sledovanie pohybu v rámci konferencie MWC bez upozornenia návštevníkov určite nie je niečo, čo by ich potešilo. S najväčšou pravdepodobnosťou sa tieto čipy využili len k tomu, aby Huawei dokázal monitorovať záujem o stánok a vyhodnotiť tak, čo návštevníkov konferencie v Barcelone lákalo najviac. To však spoločnosť ani pri najmenšom neospravedlňuje, nakoľko v rámci Európskej únie platí aj GDPR, ktorý by mal práve zaručiť, aby sa podobnému sledovaniu predišlo. Huawei si tak zarobil na poriadny problém, ktorý sa bude prinajmenšom riešiť.

Podľa slov spoločnosti sa táto technológia využívala len v rámci ich stánku a vracala sa pri jej opustení. Rovnako sa odvoláva na to, že nepotrebuje sledovať polohu svojich návštevníkov. A aj keď nemuselo ísť o žiadny problém, keby to Huawei dostatočne komunikoval s návštevníkmi, tak takto si vyslúžil poriadnu kritiku. Využívanie sledovania návštevníkov totiž nebolo riadne komunikované a návštevníci tak o sledovaní vôbec netušili.

Myslíte si, že mal Huawei právo takto sledovať pohyb návštevníkov konferencie MWC v Barcelone? Alebo súhlasíte s tým, že šlo o krok vedľa? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close