Huawei čakajú ešte ťažšie časy. USA plánuje pritvrdiť so sankciami. Je to koniec mobilnej divízie?!

USA má v pláne odrezať Huawei aj od 4G čipov a ďalších kľúčových komponentov pre smartfóny. Spoločnosť nemá veľa alternatív, ako sa s tým vysporiadať.

Huawei vs USA
Zdroj: Pixabay (Geralt), Vosveteit (koláž)

Spoločnosť Huawei kedysi patrila medzi popredné spoločnosti vo výrobe elektroniky. Ich smartfóny boli špičkou medzi fotomobilmi a ich výbava dokázala zariadenia posunúť aj na vrchol výkonnostných rebríčkov. Tieto časy sú ale preč, za čo môžu najmä sankcie zo strany USA. Modely z dielne bývalého čínskeho giganta dnes nemôžu využívať Google služby a upustili aj od rozvinutého systému Android. Zariadeniam však tiež ublížilo aj koniec partnerstva s nemeckou Leicou a limitácia v rámci komponentov, ktoré môžu využiť. Pravdepodobne ste si tak všimli, že aj keď najnovšie telefóny zo série Huawei Mate 50 využívajú čipset Snapdragon 8+ Gen 1, tak len v jeho 4G verzii. Portál androidauthority.com nás však teraz informuje, že situácia sa pre spoločnosť ešte zhorší.

Huawei príde o kľúčové súčiastky pre smartfóny aj počítače

O spoločnosti Huawei sme už dlhšiu dobu nepočuli. Po úvodných sankciách výrobca elektroniky prežíval s menším podielom na trhu a výrazne menšími číslami predaja. Zisky spoločnosti sa znížili a spoločnosť sa musela uskromniť aj v komponentoch, ktoré do telefónov a počítačov vkladala. Už by sa aj zdalo, že to horšie byť nemôže, keď zrazu prichádzajú ďalšie sankcie. Doposiaľ spoločnosť mohla na základe výnimiek dovážať aspoň časť komponentov, no ta sa má zmeniť. Po novom totiž vláda USA zakazuje dodávať Huaweiu ďalšie kľúčové súčiastky. Tento zákaz môže môže byť posledným klincom do rakve.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Huawei USA
Zdroj: Huawei, flickr.com (Tim Wang), Vosveteit

Vláda USA pod vedením Joea Bidena zakazuje distribuovať pre spoločnosť Huawei ďalšie súčiastky ako napríklad čipsety aj s podporou 4G pripojenia. Nové modely tak už nebudú môcť profitovať ani zo Snapdragonov v 4G verzii a celkovo zákaz zahŕňa čipsety s akoukoľvek konektivitou pod 5G štandardom. Ďalej sú zakázané súčiastky pre Wi-Fi 6 a Wi-Fi 7 štandard, umelú inteligenciu a vysokovýkonné výpočtové a cloudové komponenty. Z tohto zoznamu vyplýva, že čínska spoločnosť nebude môcť využívať takmer žiadne moderné súčiastky pre výrobu svojich zariadení.

Pre tieto technológie nemáme alternatívy

Aj keby Huawei dokázal nájsť spôsob, ako sa zachrániť aj pri týchto sankciách, pravdepodobne by sa presunul medzi spoločnosti so slabšími zariadeniami nižšej triedy. Pre čipsety totiž nenájdeme adekvátnu náhradu a smartfóny by tak mohli využiť len slabšie čipsety, ktoré vyrábajú čínski výrobcovia. Tí však ani zďaleka nedokážu splniť dnešné požiadavky pre vlajkové lode. Modelový rad Mate 50 a P50 tak mohli byť poslednými vrcholnými modelmi spoločnosti.

Posledné sankcie by rovnako zasiahli aj priemysel s počítačmi. Spoločnosti ako AMD, Intel či Microsoft by sa totiž pod tento zákaz pravdepodobne radili taktiež. Na vyjadrenie spoločnosti Huawei zatiaľ len čakáme a uvidíme, ako sa k týmto sankciám postaví. Aktuálne však zatiaľ východisko nevidíme a nevieme, ako bude vedieť bývalý čínsky gigant prežiť na trhu s elektronikou.

Myslíte si, že sú tieto sankcie pre spoločnosť Huawei opodstatnené? A chýba vám tento výrobca na trhu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre