NávodySpravodajstvo

História vyhľadávania na internete sa neukladá len do prehliadača, ale ešte aj sem: Ako ju viete celú odstrániť?

História vyhľadávaní sa neukladá len do vášho internetového prehliadača.

Ak ste prihlásený do svojho Google účtu a máte zapnuté zaznamenávanie aktivity na webe a v aplikáciách, potom sa vám ukladajú rôzne údaje, vrátane histórie vášho vyhľadávania do vášho účtu. Google hovorí, že na základe toho vám môže poskytnúť lepšie odporúčania obsahu alebo personalizovaný zážitok z používania ich produktov. Okrem iného, ak niekto má prístup k vášmu počítaču, na ktorom ste prihlásený, tak sa vie pozrieť na vašu aktivitu na internete vrátane aktivity na smartfóne, pod ktorú spadá aj história vyhľadávania.

Samozrejme, že nie každému sa môže páčiť, čo všetko Google zaznamenáva a našťastie si môžete túto históriu vyhľadávania vymazať. Nižšie si ukážeme ako na to. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vymazanie histórie uloženej v Google účte 

Hneď na úvod upozorňujeme, že toto nie je história prehliadania internetu, ktorá sa ukladá do vášho prehliadača. Ide o samostatnú históriu vyhľadávania, ku ktorej sa musíte dopracovať cez svoj Google účet. Ako prvé si otvorte vo vašom Android smartfóne aplikáciu Google a kliknite na vašu profilovú fotografiu. Otvorí sa vám okno, kde nájdete históriu vyhľadávania. Otvorte si ju.

Ako si vymazať históriu z Google účtu?
Zdroj: Vosveteit.sk

Otvorí sa vám nové okno, kde uvidíte niekoľko rôznych možností. Ak chcete odstrániť históriu vyhľadávaní, kliknite na tlačidlo odstrániť a vyberte si možnosť odstrániť celé obdobie.  

Ako si vymazať históriu z Google účtu?
Zdroj: Vosveteit.sk

Zároveň si však môžete zvoliť len odstránenie histórie za určité obdobie a sami si vybrať časový rozsah za aké obdobie chcete aktivitu vymazať.  

Automatické vymazanie histórie 

Pozornosť však upriamime aj na automatické vymazávanie histórie. Ide o mimoriadne užitočné nastavenie, vďaka ktorému nemusíte stále myslieť na to, že Google ukladá dáta o vašom vyhľadávaní. Keď si túto možnosť rozkliknete, na výber máte z niekoľkých možností. Máte na výber automatické odstraňovanie histórie po troch mesiacoch, 18 mesiacoch alebo 36 mesiacoch. Vyberte si čo vám najviac vyhovuje a kliknite na možnosť ďalej.  

Ako si vymazať históriu z Google účtu?
Zdroj: Vosveteit.sk

Objaví sa vám nová obrazovka, ktorá vám oznamuje, že sa vaše nastavenie uložilo. Tú stačí len potvrdiť a hotovo, nastavili ste si automatické vymazávanie histórie vyhľadávania.  

Dobre vedieť je aj to, že bez ohľadu na vami nastavené obdobie vymazávania histórie si ju môžete manuálne odstrániť kedy chcete. Ak si chcete odstrániť históriu, postupujte podľa návodu vyššie, na postupe sa v tomto prípade nič nemení.  

Pravidelné vymazávanie histórie je jeden spôsob, ako si chrániť súkromie na internete. Google však upozorňuje aj na to, že z obchodných alebo právnych dôvodov si môže vyžiadať právo uchovať určité dáta aj dlhšiu dobu.  

Popri vymazávaní histórie v účte Google by ste nemali zabúdať ani vymazať históriu v prehliadači Chrome. Jednou možnosťou je použiť inkognito režim, hoci ten nemusí byť až tak súkromný, ako sa na prvý pohľad zdá. Ak však celkovo chcete vymazať dáta z prehliadača Chrome, do pozornosti dávame napríklad tento článok. K histórii prehliadača sa iná osoba dostane jednoduchšie, napríklad ak používa rovnaký počítač ako vy.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close