BezpečnosťSpravodajstvo

Hackeri z Anonymous hovoria, že odkryli masívny ruský domáci špionážny program

Hackeri zo skupiny Anonymous zverejnili dokumenty, ktoré majú dokazovať, že Rusko aktívne sleduje online aktivitu svojich občanov.

Nie je žiadnym tajomstvom, že v Rusko nie je sloboda prejavu v móde a zároveň je obyvateľom obmedzený i slobodný pristup k informáciám. Kremeľ celému svetu ukázal, ako funguje sloboda slova v praxi potom, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Došlo k zablokovaniu viacerých médií, sociálnych sietí, média môžu publikovať o konflikte na Ukrajine len správy, ktoré pochádzajú z ruských úradov a vojnu môžu označovať len ako „špeciálnu vojenskú operáciu“. Za porušenie týchto zákonov hrozí novinárom niekoľkoročné väzenie. Cenzúra dokonca zašla tak ďaleko, že Rusi majú v pláne zamedziť deťom počítačové hry, ktoré obsahujú „metódy ovplyvňovania vedomia a podvedomia“ a zároveň je v nich prítomný zakázaný obsah.

Nielen cenzúra, ale aj sledovanie obyvateľov

Vďaka hackerom z celého sveta sme sa mohli dozvedieť viac podrobností o tom, ako funguje miestny cenzorský úrad Roskomnadzor. Hackeri ešte v novembri zverejnili množstvo materiálov, ktoré dokazujú rozsiahle sledovanie ľudí, ktorí vyjadrili odpor proti Putinovmu režimu. No zdá sa, že to bola len kvapka v mori. Je ale potrebné uviesť, že miestne úrady kontinuálne popierajú úspechy hackerov, a to aj napriek stovkám gigabajtov dát, ktoré sa dostali na povrch. Najnovšie správy ale hovoria, že monitorovanie aktivity občanov siaha ešte ďalej, ako sme si doposiaľ predstavovali, upozorňuje portál kyivpost.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál sa odvoláva na zverejnené materiály hackermi zo skupiny Anonymous, ktorí zverejnili viac ako 100 gigabajtov dokumentov, o ktorých tvrdia, že dokazujú, že Kremeľ nezákonne sleduje občanov v celom Rusku.

„Projekt Green Atom je odhalený. Bol využívaný na špehovanie internetovej/telefónnej prevádzky na základe dohody s FSS,..“, píšu hackeri v príspevku nižšie.

Údaje, ku ktorým sa hackeri dostali, pochádzajú od miestneho poskytovateľa internetových služieb Convex. Podľa tvrdení hackerov projekt nesie názov „Green Atom“ a zahŕňa inštaláciu a údržbu sledovacích zariadení na monitorovanie online aktivity ruských občanov a súkromných korporácií.

„„Zelený atóm“ označuje inštaláciu a údržbu širokej škály sledovacích zariadení, ktoré sa používajú na monitorovanie online aktivity prevádzky Convexu.“

Publikované dokumenty hackermi ďalej odhaľujú aj komunikáciu medzi spoločnosťou a FSB, čo je Federálna bezpečnostná služba. Čo značí, že celý projekt bol posvätený miestnymi úradmi. Výpis údajov takisto obsahuje informácie o tisíckach ruských občanov, ktorí boli klientmi ruských korporácií, na ktoré sa zameriaval program sledovania. Rovnako treba ale povedať, že zverejnené materiály ukazujú, že tento program bežal dlho pred tým, ako Rusko napadlo Ukrajinu.

Dokument ukazuju spolupracu medzi operatom a ruskou tajnou sluzbou
Zdroj: Anonymous Operations (Twitter)

„Dokumenty potvrdzujúce existenciu tohto projektu, ako aj korešpondencia zamestnancov Convex s FSB, sú teraz k dispozícii nielen nám, ale aj vám.“

Portál zároveň poznamenal, že hackerský kolektív tiež naznačil, že existuje viac nezverejnených informácií, ktoré by objasnili schopnosti FSB zhromažďovať spravodajské informácie. Rovnako dopĺňa, že rozsah odpočúvania pripomína odpočúvanie, ktoré uskutočnili USA a ktoré objavil bývalý pracovník americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Edward Snowden v roku 2013.

Záverom ale treba povedať, že aktuálne nemáme možnosti, ako riadne overiť pravdivosť všetkých dokumentov, ktoré hackeri publikovali. No zverejnené dáta sú dostupné prostredníctvom serverov DDoSecrets a ich kompletná analýza zaberie nejaký čas.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close