Ruský cenzorský úrad čelil masívnemu kybernetickému útoku, tvrdia hackeri. Kremeľ to popiera

Bieloruskí hackeri mali údajne narušiť riadny chod ruského cenzorského úradu Roskomnadzor, ktorý blokuje obsah na internet. Miestny úrad to ale popiera.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Vojna u nášho východného suseda neprebieha len na súši, ale aj v kybernetickom priestore. Nie je žiadnym tajomstvom, že v Rusku panuje prísna cenzúra informácií. Už krátko po vypuknutí vojny, miestny cenzorský úrad, Roskomnadzor, obmedzil riadne fungovanie viacerých médií. Média dokonca nemôžu písať o vojne na Ukrajine iné správy, ako sú tie, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov.

Časť Rusov si ale uvedomuje, že miestne média podsúvajú ľuďom neobjektívne informácie. Veľká časť obyvateľov krajiny preto siahla po VPN službách, prostredníctvom ktorých možno obísť cenzúru. Podľa štatistík pred začatím vojny VPN služby používalo 1,6-milióna Rusov, v auguste to už bolo ale 24-miliónov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kremeľ v dôsledku vojny čelí bezprecedentným kybernetickým útokom, ktoré postupne odkrývajú, ako funguje. Neznamená to ale, že Rusko v kybernetickom priestore „nehryzie“. No najnovšie čelilo masívnemu útoku bieloruských hackerov.

Bieloruskí kyberpartizáni udreli na Roskomnadzor

Bieloruskí kyberpartizáni na sociálnej sieti Telegram uviedli, že sa im podarilo narušiť riadny chod miestneho cenzorské úradu. Podľa publikovaných správ, hackli federálny úrad „ГРЧЦ“ (hlavné centrum rádiovej frekvencie), ktorý vykonáva kontrolné, dozorné a regulačné funkcie Roskomnadzoru.

„Od začiatku vojny tento úrad sleduje odporcov Putinovho režimu na internete, hľadá zdroje, ktoré sa diktatúre nepáčia, píše výpovede na FSB a ruskú prokuratúru a snaží sa blokovať služby, ktoré pomáhajú podávať pravdivé informácie.“, vysvetľujú hackeri motiváciu, prečo napadli práve tento úrad.

Podľa zverejnených správ, hackeri získali veľké množstvo materiálov, ktoré dokazujú rozsiahle sledovanie ľudí, ktorí vyjadrili odpor proti Putinovmu režimu. Okrem iného majú disponovať aj korešpondenciou zamestnancov a informáciami o ich aktivite. Zároveň tvrdia, že získali i prístup k pracovným staniciam. Kyberpartizáni na dôkaz kybernetického útoky zverejnili screenshoty z pracovných staníc, interných messengerov, a náhľady dokumentov, ku ktorým sa dostali. Podľa všetkého získali viac ako 2 TB dát, ktoré medzičasom posunuli vybraným žurnalistom. Hackeri v jednom z príspevkov zdieľali i náhľad z administrátorského rozhrania, prostredníctvom ktorého zamestnanci úradu označovali obsah na internet, ktorý je vhodný na blokovanie.

Hackeri ďalej hovoria, že miestny cenzorský úrad využíva aj softvér od bieloruskej spoločnosti Falcongaze, prostredníctvom ktorého dochádza k monitorovaniu aktivity zamestnancov.

„Pozdravujeme aj #bieloruskú sledovaciu spoločnosť – Falcongaze😉. Ich softvér bol použitý na špehovanie zamestnancov RGFC. Vieme, čo všetko robili zamestnanci za posledné tri mesiace. Falcongaze, vaše systémy sú slabé. Prestaňte podporovať diktátorov! 3/4“, uviedli hackeri v jednom z príspevkov.

Rusko popiera úspech hackerov

Kremeľ prostredníctvom tlačovej agentúry TASS medzičasom reagoval na kybernetický útok. V tlačovej správe uviedol, že hoci čelil masívnemu kybernetickému útoku na Roskomnadzor, tak tvrdenia hackerov, že získali citlivé informácie a prístup do interných systémov, nie sú založené na pravde.

„Zaregistrovali sme jeden z najagresívnejších pokusov o prienik. Naša bezpečnostná služba kybernetické útoky zaznamenala. Hackeri proti nám použili predtým nevyužitú zraniteľnosť. Zločinci ale nezískali prístup k utajovaným informáciám, a ani ku kritickej infraštruktúre,“

Záverom treba ale uviesť, že tvrdenia úradu ale ani tvrdenia hackerov, nie je možné v súčasnosti riadne overiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre