SpravodajstvoTechnológie

Google spustil FASTER – podmorský internetový kábel. Prensie 60 TB za 1 sekundu!

Hoci vo svojej domácnosti pravdepodobne používate bezdrôtovú sieť, faktom zostáva, že pre niektoré aplikácie je káblové pripojenie stále bezpečnejšie. Satelity zabezpečujú synchronizáciu na celom svete, no tie najlepšie spojenia križujúce zemeguľu sú závislé na optických kábloch. Google nedávno prispel do tejto siete káblom FASTER, ktorý spája západné pobrežie USA s Japonskom.

FASTER je kráľom rýchlosti, prenesie neuveriteľných 60 TB za sekundu!

Jeho názov je veľmi výstižný. Zabezpečuje totiž prenos dát s rýchlosťou až 60 TB za sekundu. Takto Google dosiahol rekord, keďže takúto rýchlosť nedosahuje žiaden podmorský kábel v prevádzke. Pravda, nezvýši sa tým rýchlosť pripojenia jednotlivých užívateľov, ale umožní im širšie využitie vlastného pripojenia. Okrem toho, FASTER spája aj Japonsko a Taiwan s rýchlosťou 20 TB/s a vlastníkom tohto pripojenia je výlučne Google.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spojenie medzi Áziou a Severnou Amerikou

Google sa do tohto projektu zapojil už v roku 2014, pričom v tej dobe na ňom spolupracovalo ďalších 6 firiem a jeho dokončenie stálo približne 300 miliónov dolárov. Google si vymedzil 10 TB/s len pre vlastné využitie. Okrem toho, Google tento rok plánuje v Tokiu spustiť aj vlastný Google Cloud Platform East Asia a vlastné vymedzenie dátového toku v kábli FASTER prinesie vyššiu prenosovú rýchlosť aj pre túto službu.

google gaster spojenie
© extremetech.com

Ako funguje FASTER

Tiahne cez oceán a má dĺžku 9 kilometrov. Na jednej strane končí v meste Braondon, štát Oregon, a v Japnosku vedie na ostrov Shima a do mesta Chikura. Využíva technológiu šiestich párov vláken, ktoré zabezpečujú prenos za použitia stovky rôznych vlnových dĺžok svetla a každých 60 kilometrov je umiestnený zosilňovač, ktorý obnovuje prenos a chráni dáta pred stratou.

Čoskoro prídu lepší

Status najrýchlejšieho si však Google neudrží dlho. Začiatkom tohto roku MicrosoftFacebook vyhlásili plánovanú inštaláciu káblu medzi Spojenými štátmi a južnou Európou s kapacitou 160 TB/s za použitia ôsmych pároch káblov. Potom už Googlu nezostane nič iné, než ťahať sa so svojim káblom FASTER ďalej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close